konklawe

fot. PAP/EPA

Jak to się stało, że kard. Bergoglio został papieżem? Dziennikarz ujawnia tajemnice konklawe

Papież Franciszek podczas konklawe przed sześciu laty już w pierwszym głosowaniu otrzymał więcej głosów, niż dotychczas sądzono. Ujawnił to irlandzki ekspert do spraw watykańskich Gerard O’Connell w swojej nowej książce „The Election of Pope Francis” (Wybór papieża Franciszka).

Z badań O’Connell’a wynika, że ówczesny kardynał Jorge Mario Bergoglio otrzymał już w pierwszym głosowaniu 26 ważnych głosów. Poinformowało o tym 22 marca wydawane przez jezuitów czasopismo „America”.

Według tych informacji faworyt włoskich mediów kard. Angelo Scola z Mediolanu z 30 głosami był wprawdzie w pierwszej turze wyżej od Bergoglio, nie był jednak w stanie zebrać tyle głosów, żeby uzyskać zdecydowaną przewagę. Na trzecim miejscu był w pierwszym głosowaniu pochodzący z Kanady kard. Marc Ouellet, który zebrał 22 głosy, a kolejny za nim kard. Sean O’Malley z Bostonu miał ich 10. Już w drugim głosowaniu kard. Bergoglio miał zdecydowanie więcej głosów niż kard. Scola. Wyboru kard. Bergoglio dokonano w piątym, glosowaniu, które miało miejsce wieczorem 13 marca.

Dla swoich badań O’Connell rozmawiał z wieloma kardynałami uprawnionymi do głosowania oraz starszymi, a także z kilkoma ambasadorami akredytowanymi przy Watykanie. Uczestniczący w konklawe są zobowiązani pod przysięgą do zachowania tajemnicy na temat wyników głosowania.

W swojej książce wieloletni korespondent w Watykanie wymienia szereg czynników, które spowodowały, że kard. Bergoglio już w pierwszym dniu konklawe, 12 marca 2013, mimo swego wieku 76 lat, mógł od razu zgromadzić tak wiele głosów. Okazało się m.in., że Włosi – największa grupa głosujących – podzielili się na kilka obozów. Bergoglio miał poparcie z Ameryki Łacińskiej, Azji oraz świata anglojęzycznego.

Do tej koalicji przyczynili się ówczesny ambasador Wlk. Brytanii Nigel Baker i brytyjski kardynał Cormac Murphy-O’Connor, którzy zorganizowali dyskretne spotkanie kardynałów. Poza tym ówczesny przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), kard. Attilio Nicora, na spotkaniu w Watykanie prowadził rozmowy ze zwolennikami kard. Bergoglio z Włoch oraz dążącymi do reform kardynałami z Kurii Rzymskiej. Bardzo skuteczne okazało się ponadto krótkie i sugestywne przemówienie wygłoszone przez kard. Bergoglio podczas spotkania wszystkich kardynałów w przedostatnim dniu „prekonklawe”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze