
fot. PAP/Darek Delmanowicz
Dziesiątki tysięcy podpisów przeciwko zakazowi spowiadania dzieci
W czwartek sejmowa komisja ds. petycji ma rozpatrywać petycję, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich. Tysiące osób wyraziło sprzeciw wobec tego postulatu.
W październiku do Sejmu trafiła podpisana przez 12 tys. osób petycja „w sprawie zakazu spowiadania dzieci”. W czwartek 3 kwietnia ma zostać rozpatrzona przez sejmową komisję ds. petycji. O odrzucenie petycji apelują m.in. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, CitizenGO Polska i Fundacja Grupa Proelio. Apele przygotowane przez te organizacje podpisało odpowiednio: 46 tys., 30 tys. i 27 tys. osób.
Zakaz spowiedzi raczej bez większości w Sejmie
„Petycja w sprawie zakazu spowiadania dzieci, raczej nie ma szans znaleźć większości w Sejmie. Biuro Analiz Sejmowych, w przygotowanej dla komisji opinii, słusznie zauważyło, że wprowadzenie zakazu spowiedzi stanowiłoby niedopuszczalną ingerencję w wolność sumienia i wyznania dziecka, w prawo rodziców do wychowania go zgodnie z własnymi przekonaniami, a także naruszałoby instytucjonalne relacje państwa z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Przed wyborami prezydenckimi politycy na pewno nie będą chcieli się narażać katolickim wyborcom.
– Niemniej jednak, ponieważ postulat zakazu spowiedzi był bardzo szeroko promowany przez media, uznałem, że warto zaznaczyć sprzeciw i wybić z głowy takie pomysły politykom także na przyszłość. Podpisów w obronie sakramentu pokuty z pewnością byłoby znacznie więcej, gdyby Polacy postrzegali zagrożenie dla niego jako realne, ale i tak jest ich wielokrotnie więcej niż podpisów pod antyklerykalną petycją – komentuje Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes Fundacji Grupa Proelio i autor petycji „Bronimy spowiedzi dla dzieci i młodzieży”.

– Sakrament spowiedzi jest jednym z fundamentów chrześcijaństwa. Oczywiste jest, że dziecko zazwyczaj nie przychodzi do spowiedzi z brzemieniem grzechów ciężkich. Nie zmienia to faktu, że może przeżywać obciążenie sumienia i – tak jak każdemu człowiekowi – potrzebne jest mu miłosierdzie i przebaczenie. Sakrament spowiedzi nie służy jednak tylko do „oczyszczenia” z popełnionych grzechów, ale jest też sakramentem umocnienia łaską. Nie odbierajmy niepełnoletnim możliwości spotkania z miłosierną miłością Boga i doświadczenia Jego łaski. Dla milionów osób, w tym także niepełnoletnich, jest ono ogromną wartością. Pozbawianie dzieci i młodzieży tej możliwości byłoby dla nich wielką krzywdą – dodaje.
Sakrament spowiedzi ma jednak znaczenie nie tylko duchowe. Stanowi wsparcie w rozwoju moralnym dziecka i w kształtowaniu jego sumienia. Pomaga w nauce rozróżniania dobra od zła, skłania do refleksji, mobilizuje do wyciągania wniosków, wzięcia odpowiedzialności za swoje zachowanie i naprawienia wyrządzonych krzywd.
Postulaty zakazujące praktyk religijnych, w tym korzystania z sakramentów, są sprzeczne z zapisami Konstytucji, która zapewnia wolność religijną, wolność sumienia i wyznania oraz gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci i zapewnienia im nauczania moralnego oraz religijnego zgodnie z własnymi przekonaniami.
Grupa Proelio apeluje zatem o jak najszybsze odrzucenie petycji, której autorzy postulują o wprowadzenie zakazu spowiedzi dla dzieci i młodzieży.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |