mieczysław fogg

fot. kadr z materiału wideo kanału ajgieTVretro opublikowanego w serwisie YouTube

Dziś 120. rocznica urodzin Mieczysława Fogga

30 maja 1901 r. w Warszawie urodził się nestor polskiej piosenki rozrywkowej – Mieczysław Fogg. Był nie tylko niezwykłym artystą, ale także zasłużonym weteranem wojny polsko-bolszewickiej i Powstania Warszawskiego. Nagrywając blisko 2 tys. utworów i występując na 16 tys. koncertach sprawił, że utwory takie jak „Ta ostatnia niedziela” i „Tango milonga” zapamiętały całe pokolenia.

Jego talent objawił się po powrocie z wojny polsko-bolszewickiej. Wtedy też wstąpił do kościelnego chóru, gdzie usłyszał go Ludwik Sempoliński i skierował do nauki śpiewania w szkole muzycznej.

>>> Krzysztof Krawczyk: najważniejsze, by wstać po upadku. To będzie oceniane, gdy staniemy przed obliczem Boga 

Debiutancki występ Fogga w teatrzyku Qui Pro Quo odbył się jednak dopiero w 1928 r. U progu lat 40. występował już jako solista zwyciężając w plebiscycie Polskiego Radia.


Jak czytamy na portalu polskieradio.pl:

Fogg był pierwszym polskim artystą, który wystąpił w telewizji. W 1939 roku śpiewał w studiu telewizyjnym w Londynie.

Niedługo później znów włączył się do walki zbrojnej. Aktywnie brał udział w Powstaniu Warszawskim spełniając przy tym specjalną misję – koncertował w powstańczych domach, szpitalach i schronach.

W trakcie II wojny światowej pomagał także artystom żydowskiego pochodzenia, co zostało uznane przez nadanie mu tytułu „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”.

Sam Mieczysław Fogg nie miał swojej ulubionej piosenki. Jak mawiał: – To są sezonowe miłości.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze