fot. meczennicy.franciszkanie.pl

Dziś 30. rocznica śmierci męczenników z Pariacoto


Michała Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 r. w peruwiańskim Pariacoto przez terrorystów komunistycznych z ugrupowania „Świetlisty Szlak” (hiszp. Sendero Luminoso). Hasłem rocznicy są słowa, które oddają sens życia i śmierci franciszkańskich Męczenników: „Posłańcy pokoju, aż do męczeństwa”.

W kaplicy św. Rafała w Kalwarii Pacławskiej, w dniach od 11 do 15 sierpnia 2021 r., będą wystawione ich zakrwawione koszule, które mieli na sobie podczas śmierci. Relikwie zostaną wystawione do kultu publicznego pierwszy raz od czasu beatyfikacji, która miała miejsce 5 grudnia 2015 r. w Chimbote. Na koszulach są widoczne ślady krwi – ojcowie zginęli od strzałów – bł. Michał w tył głowy; bł. Zbigniew w tył głowy i w plecy. Ba plecach bł. Zbigniewa terroryści zostawili karton z napisem „Tak giną lizusy imperializmu! Niech żyje Partyzancka Armia Ludowa” oraz namalowanym sierpem i młotem.

W tym czasie w Kalwarii Pacławskiej będzie także można wpisać się do specjalnej Księgi Pamiątkowej przygotowanej z okazji rocznicy śmierci błogosławionych.

>>> 30 lat temu otwarto misję w Pariacoto, gdzie zginęli polscy męczennicy – o. Strzałkowski i o. Tomaszek

męczennicy z peru
fot. meczennicy.franciszkanie.pl/dla-mediow

Życie Męczenników

Bł. Michał Tomaszek OFMConv urodził się 23 września 1960 roku w Łękawicy koło Żywca. Już jako dziecko odwiedzał sanktuarium maryjne w Rychwałdzie, gdzie poznał franciszkanów. W ramach szkoły średniej ukończył Niższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Legnicy.

W 1980 roku wstąpił do nowicjatu. Podczas studiów w WSD w Krakowie brał aktywny udział w katechizacji dzieci specjalnej troski. Po przyjęciu święceń kapłańskich, 23 maja 1987 roku, przez dwa lata służył jako duszpasterz w parafii w Pieńsku koło Zgorzelca. W lipcu 1989 roku podjął pracę misyjną w Peru.

Był człowiekiem głębokiej wiary, skromnym i rozmodlonym, wielkim czcicielem Matki Bożej. Miał niezwykły dar ewangelizacji młodzieży i dzieci. Docierał do nich zwłaszcza przez muzykę i śpiew.

>>> Błogosławieni męczennicy z Pariacoto mają swój kanał na YouTube

Bł. Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958 roku w Tarnowie. Mieszkał z rodzicami w pobliskiej Zawadzie. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczył się w Technikum Mechanicznym i przez rok pracował w wyuczonym zawodzie.

Wstąpił do nowicjatu franciszkańskiego w 1979 roku. Podczas studiów w seminarium w Krakowie brał udział w zakładaniu Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA). Święcenia kapłańskie przyjął we Wrocławiu 7 czerwca 1986 roku. Przez dwa lata był wychowawcą oraz wicerektorem Niższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Legnicy. 30 listopada 1988 roku wyjechał na misje do Peru. Był człowiekiem silnym, odważnym, troszczącym się o chorych.

Pragnienie służenia innym wypływało z jego wielkiej wiary i chęci naśladowania św. Maksymiliana Kolbego. Talent organizacyjny łączył z pracowitością i wielką odpowiedzialnością. Był miłośnikiem stworzeń na wzór św. Franciszka z Asyżu.

fot.meczennicy.franciszkanie.pl

Ostatnia godzina

Błogosławieni Michał i Zbigniew zostali zamordowani około godz. 21.00, 9 sierpnia 1991 r. w Pueblo Viejo (Stara Wieś) w pobliżu Pariacoto. Zginęli z rąk terrorystów z ugrupowania „Świetlisty Szlak” (Sendero Luminoso), które od wielu lat działało na terytorium Peru, chcąc doprowadzić tam do rewolucji komunistycznej.

Ciała zamordowanych ojców znaleziono około północy, następnie zostały one przewiezione do szpitala w Casma, gdzie przeprowadzono obdukcję. W niedzielę 11 sierpnia z Casma o godz. 9.00 wyruszył kondukt żałobny z ciałami w kierunku Pariacoto. Na trasie konduktu ludność czekała z kwiatami i udekorowanymi bramami, droga zabrała więc kilka godzin. Pogrzeb odbył się w poniedziałek 12 sierpnia o godz. 11.00. Ojcowie zostali pochowani w niszach znajdujących się kościele w Pariacoto – o. Michał po lewej stronie patrząc od wejścia, a o. Zbigniew po prawej. Dziś, po beatyfikacji, grób błogosławionych znajduje się w kaplicy bocznej w kościele, a na ścianie, pomiędzy wizerunkami błogosławionych i pod znakiem franciszkańskim,  namalowane są słowa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13). Beatyfikacja Męczenników z Pariacoto oraz ks. Alessandro Dordiego, kapłana z tej samej diecezji Chimbote, zamordowanego kilkanaście dni później również przez senderystów, miała miejsce 5 grudnia 2015 r. w Chimbote.

>>> Apel o modlitwę i pomoc dla Pariacoto i Peru

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze