Dziś 90. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera
Dziś, 12 marca, przypada 90. rocznica urodzin ks. Józefa Tischnera – filozofa, teologa, publicysty, jednego z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich. Autor „Myślenia według wartości” był jedną z najciekawszych postaci polskiego życia intelektualnego w drugiej połowie XX wieku.
Józef Tischner został zapamiętany jako wybitny filozof i utalentowany publicysta, ceniony duszpasterz i komentator naszej rzeczywistości, bezlitosny w polemikach, a jednocześnie otwarty na różnorodność opinii i przekonań.
>>> Dlaczego ks. Józef Tischner nie został prymasem?
Biografia ks. Tischnera
Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Później był dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Do najbardziej znanych, tłumaczonych na wiele języków, książek należą „Myślenie według wartości”, „Polski kształt dialogu”, „Etyka solidarności”.
Brał udział w słynnym zjeździe „Solidarności” w gdańskiej hali „Olivii”, gdzie – jako nieoficjalny kapelan związku – odprawiał msze święte i głosił homilie. Natomiast jego książka „Etyka solidarności” stała się niemalże dokumentem programowym tego oddolnego ruchu odrodzenia społecznego. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne msze święte niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi.
Otwarty na człowieka, nie zapomniał o Bogu
Próbował pokazać, że jako podstawa porządku życia państwowego i gospodarczego nie musi kłócić się z chrześcijaństwem. Interesował się także przede wszystkim problemami istnienia i teorii wartości, ale nie stronił od publicystyki, starając się dotrzeć swoimi przemyśleniami o Polsce, chrześcijaństwie i Kościele do jak najszerszego grona odbiorców. Był postacią bardzo popularną, obecną w mediach. Przez lata publikował w „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”.
Wielką popularnością cieszyły się przeprowadzane przez Jacka Żakowskiego telewizyjne rozmowy pt. „Tischner czyta Katechizm” oraz ich książkowa wersja. Także bestsellerem okazała się także jego „Historia filozofii po góralsku”, pełna humoru a także miłości wobec Podhala. Stamtąd się wywodził i tam też – dokładnie w Łopusznej k. Nowego Targu – został pochowany. Zmarł w Krakowie 28 czerwca 2001 r. w wieku 69 lat.
„Filozof i teolog, który był otwarty na człowieka, a równocześnie nigdy nie zapomniał o Bogu” – napisał w telegramie kondolencyjnym jego przyjaciel, Jan Paweł II.
Dni Tischnerowskie
Z inicjatywy Wydawnictwa Znak i Papieskiej Akademii Teologicznej co roku w maju odbywają się Krakowie Dni Tischerowskie, cykl dyskusji i imprez artystycznych inspirowanych myślą księdza-filozofa. Podczas wydarzenia wręczana jest doroczna Nagroda im. Ks. Tischnera, przyznawana w trzech kategoriach: za pisarstwo religijne lub filozoficzne stanowiące kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”; w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności” oraz w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu” Kościoła i świata.
Do tej pory laureatami nagrody byli dotychczas m.in. ks. Wacław Hryniewicz OMI, prof. Mirosława Grabowska i ks. Manfred Deselaers, s. Anna Bałchan, prof. Paweł Śpiewak oraz Stowarzyszenie na rzecz Niepełnosprawnych SPES. Poza tym środowisko uniwersyteckie stolicy upamiętnia zaś myśl autora „Myślenia według wartości” coroczną Debatą Tischnerowską.
>>> Idźmy drogami Tischnera [ROZMOWA]
Z okazji 90. rocznicy śmierci ks. Józefa Tischnera wydawnictwo Znak opublikowało zbiór jego najważniejszych i najbardziej aktualnych tekstów pt. „Wszystko co najważniejsze”. Autorem wyboru jest Wojciech Bonowicz, biograf księdza, filozofa i publicysty.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |