ks. Michael McGivney, fot. Wikipedia

Dziś beatyfikacja ks. McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba [NA ŻYWO]

W katedrze pw. św. Józefa w Hartford w USA odbędzie się oczekiwana beatyfikacja ks. Michaela McGivneya, założyciela największej międzynarodowej męskiej wspólnoty katolików.

Cud beatyfikacyjny ks. McGivneya okrzyknięto „cudem pro-life”. Daniel i Michelle Schachle modlili się przez wstawiennictwo Założyciela Rycerzy Kolumba o ocalenie ich nienarodzonego dziecka. Badanie USG wykazało śmiertelny obrzęk płodu i w opinii lekarzy dziecko miało umrzeć w łonie matki przed narodzeniem. Po powrocie z pielgrzymki do Fatimy rodzice powtórzyli badanie i okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Michael – nazwany tak na cześć przyszłego błogosławionego – Schachle jest pełnym życia pięciolatkiem z zespołem Downa.

fot. unsplash

Największym dziełem ks. Michaela McGivneya jest prężnie działająca na całym świecie wspólnota Rycerzy Kolumba – świecka organizacja katolików pragnących formować się w wierze, pomagać sobie nawzajem i działać dla dobra katolickich rodzin. Na beatyfikację ks. McGivneya cieszy się również abp Mieczysław Mokrzycki: „Przykład ks. McGivneya pokazuje nam, kapłanom, w jaki sposób powinniśmy prowadzić nasze duszpasterstwo, jacy powinniśmy się stawać w naszej codziennej służbie Kościołowi”. „Miałem możliwość modlić się przy jego grobie jeszcze jako do sługi Bożego. I cieszę się, że zostanie on beatyfikowany, bo jest to kapłan, który może być wzorem dla każdego” – podkreśla metropolita lwowski.

Bp Piotrowski zaprasza Rycerzy do modlitwy

Będziemy wspólnie dziękować Bogu za dar beatyfikacji Sługi Bożego ks. Michaela McGivney’a – zaprasza Rycerzy Kolumba na dzisiejszą transmisję Mszy św. z kieleckiej bazyliki, bp Jan Piotrowski. W diecezji kieleckiej Rycerze Kolumba rozwijają swoją działalność w dziewięciu Radach zrzeszających 359 rycerzy.

>>> Rycerze Kolumba w obronie prześladowanych chrześcijan

Zakon Rycerzy Kolumba został zalegalizowany w Stanach Zjednoczonych 29 marca 1882 r. inicjatorem był ks. Michael McGivney. Poza wspieraniem się wzajemnym i swych rodzin, Rycerze reagują na bieżące potrzeby, np. klęski żywiołowe, prowadzą szeroką działalność charytatywną, wspierają powołania, angażują się w obronę życia ludzkiego, sponsorują różne dzieła Kościoła, prowadzą program ubezpieczeniowy dla członków i ich rodzin.

Fot. cathopic

Zapraszam Was bardzo serdecznie do wspólnej modlitwy podczas Mszy św. transmitowanej przez Radio eM z Katedry Kieleckiej w najbliższą sobotę 31 października 2020 r. Podczas Najświętszej Ofiary będę się modlił w Waszych intencjach, a razem będziemy dziękować Bogu za dar beatyfikacji ks. Michaela McGivney’a. (bp Jan Piotrowski)

Rady Rycerzy Kolumba istnieją w: kieleckiej parafii św. Jadwigi Królowej, w Domaszowicach, Chęcinach, Włoszczowie, Łosieniu, Rembieszycach, Złotnikach, Szczaworyżu i Chmielniku, a każda z nich liczy od ponad 20 do ponad 40 członków. Każda z nich ma także swojego kapelana. Rycerze Kolumba za namową Jana Pawła II i na zaproszenie kard. Józefa Glempa przybyli do Polski w 2005 r. i rozpoczęli tu działalność. Pierwszą radą w Polsce w 2006 r. była krakowska Rada im. Jana Pawła II, mająca siedzibę przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dziś Zakon skupia w Polsce 6 tys. członków, działających w 105 radach na terenie 28 diecezji.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze