fot. PAP/Darek Delmanowicz

Transmisje mszy i nabożeństw z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego

Na antenach Polskiego Radia w audycjach specjalnych odbędą się transmisje mszy św. oraz nabożeństw – informuje Polskie Radio. Uroczystość Wszystkich Świętych jest momentem wspominania bliskich zmarłych, odwiedzania cmentarzy oraz uczestnictwa w ceremoniach religijnych. Także dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest to wyjątkowy czas.

1 listopada w Programie 1. Polskiego Radia usłyszymy transmisje mszy świętych o godz. 9.00 i 19.00 z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. „Cieszymy się, że będziemy mogli transmitować nie jedną, ale dwie msze święte z naszego kościoła na antenie Polskiego Radia. Połączymy modlitwą początek i koniec dnia, za co jesteśmy bardzo wdzięczni” – informuje Polskie Radio. To działanie jest wyjściem naprzeciw osobom, zwłaszcza starszym i chorym, które ze względu na pandemię nie będą mogły uczestniczyć w mszach zarówno w Bazylice św. Krzyża, jak i w swoich kościołach parafialnych. „Cieszę się, że ich potrzeby zostały zauważone” – mówi ks. Zygmunt Berdychowski, proboszcz parafii pw. Św. Krzyża w Warszawie.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Polskie Radio wychodząc naprzeciw potrzebom słuchaczy będzie także transmitowało msze święte oraz retransmitowało nabożeństwo Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego z okazji Święta Reformacji, które przypada 31 października dla upamiętnienia wystąpienie Marcina Lutra w 1517 roku. Ogłosił on wówczas 95 tez na uniwersytecie w Wittenberdze, które zapoczątkowały Reformację oraz powstanie nowych wyznań. Z tej okazji w Programie 2. o godz. 20.00 usłyszymy tego dnia specjalne nagranie archiwalne nabożeństwa z parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Nabożeństwo, które odbyło się 31 października 2018 roku, sprawował ks. Dariusz Chwastek, proboszcz parafii.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

1 listopada – na antenie Dwójki – zostanie nadane nabożeństwo Kościoła Polskokatolickiego w ramach cyklicznej audycji. W każdą niedzielę o godz. 8.00 usłyszeć można ceremonię sprawowaną przez patriarchę innego wyznania. Retransmisja nabożeństwa parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbędzie się w ramach specjalnego wydania audycji „Nabożeństwo”. Więcej informacji: polskieradio.pl

Przypomnijmy, że w każdą niedzielę msze świętą transmituje też Telewizja Polska (w tym roku Uroczystość Wszystkich Świętych przypada w niedzielę). O godz. 7:00 transmisja na antenie TVP1, o godz. 13:00 w TV Polonia.

Nabożeństwa w Warszawie

Uroczysta msza święta za zmarłych zostanie odprawiona 1 listopada o godz. 12:30, zaraz po niej nabożeństwo w intencji zmarłych. Limit wiernych: 55 osób. W kościele św. Ignacego z Loyoli, skąd w minionych latach wyruszała procesja na Cmentarz Północny, Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30 pod przewodnictwem proboszcza. Limit wiernych: 90 osób. W kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie, msza św. w intencji zmarłych będzie sprawowana o godz. 13.00. Bezpośrednio po niej – zamiast tradycyjnej procesji na cmentarz – w kościele zostanie odprawione nabożeństwo za zmarłych. Limit wiernych: 160 osób.

fot. PAP/Tomasz Gzell


W tym roku, nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim ale modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach. Decyzją premiera RP cmentarze w całej Polsce będą zamknięte w dniach 31 października – 2 listopada. Księża zachęcają, by groby bliskich zmarłych odwiedzać nie tylko w pierwszych dniach listopada, gdyż związany z nawiedzeniem cmentarza odpust zupełny za zmarłych można w tym roku uzyskać przez wybrane 8 dni w listopadzie. Dekret w tej sprawie wydała Penitencjaria Apostolska. Ponadto osoby starsze, i chore, które z różnych powodów nie mogą wychodzić z domu, odpust mogą uzyskać poprzez modlitwę indywidualną i duchową łączność ze wspólnotą Kościoła.

Parafie, jak co roku, zachęcają w tych dniach do modlitwy za zmarłych, proponując tzw. wypominki, w czasie których wymieniane są imiona i nazwiska zmarłych. Coraz częściej parafie przyjmują tzw. kartki wypominkowe nie tylko w formie papierowej, ale umożliwiają ich złożenie również poprzez internet.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze