pexels

Dziś Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

20 stycznia wypada Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień roku. „Jak poradzić sobie z uczuciem lęku i niepokoju, a także ogólnym złym samopoczuciem” – odpowiedzi na to pytanie poszukiwał tygodnik „Wprost”.

„Nie wolno lekceważyć depresji, wiadomo, że jest poważną chorobą, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Czynnikami ryzyka jej rozwoju z pewnością są kryzysy emocjonalne, które mogą mieć różne podłoże, np. zdrowotne, finansowe, związane z relacjami w rodzinie” – pisze „Wprost”.

Ja zaznacza tygodnik, wielu z nas cyklicznie doświadcza symptomów takich jak obniżony nastrój, spadek ogólnej formy psychofizycznej czy objawy depresji. „Smutek, uczucie przygnębienia, problemy z koncentracją i brak energii mogą wynikać także z przemęczenia, niedoboru snu czy nieprawidłowej diety. Ogromne znaczenie odgrywa także mikrobiota jelitowa” – czytamy.

Fot. pixabay

Troskę o własne zdrowie psychiczne – wskazuje gazeta – należy rozpocząć od znalezienia wewnętrznej i zewnętrznej równowagi. Według tygodnika warto postarać się oddzielić życie zawodowe od prywatnego i zakończyć toksyczne relacje. Powinno się również wygospodarować każdego dnia 30 minut na ćwiczenia i 15 minut tylko dla siebie – nawet jeśli ma być to tylko leżenie i wpatrywanie się w sufit.

>>> Dopada cię jesienna depresja? Odmów tę modlitwę

Kolejnym krokiem jest modyfikacja diety. Wśród groźnych niedoborów gazeta wymienia niedobór witaminy B12, którego oznaką jest m.in. zmęczenie, niedobór witaminy D, wpływającej na regulację nastroju, a także niskie spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, które zwiększa ryzyko lęku i depresji.

„Niedobór pewnych składników odżywczych może więc sprzyjać występowaniu depresji, powodować chroniczne zmęczenie, spadek koncentracji, drażliwość, apatię. Leczenie depresji jest bardzo poważnym zadaniem i bardzo często wymaga opieki kilku specjalistów – głównie psychiatry i psychoterapeuty, ale warto też odwiedzić dietetyka” – podkreśla tygodnik.

Zobacz także
Wasze komentarze