pustynia

Fot. pixabay

Dziś Dzień Ziemi. To zaproszenie do zadbania o naszą planetę

Dziś przypada Dzień Ziemi – święto, poprzez które jesteśmy zaproszeni do zainteresowania się losem naszej planety. Obchodzimy je od ponad 50 lat.

Dzień Ziemi ustanowiono  w USA już w 1970 r. W Polsce zaczęliśmy obchodzić go w 1990 r. Obecnie dzień ten na całym świecie obchodzi 190 państw. Początkowo świętowano 21 marca – w dniu równonocy wiosennej. Teraz naszą planetę celebrujemy w kwietniu.

>>> Papież o swojej zielonej ecyklice

Dzień Ziemi ma przede wszystkim uwrażliwić nas na problemy, z którymi zmaga się nasza planeta – a których przyczyną często jest człowiek. Chodzi nie tylko o wielkie, globalne problemy, ale też o nasze codzienne postawy ekologiczne. Dzień Ziemi ma służyć budowaniu w nas troski o naszą planetę. Odpowiedzialności za nasze codzienne wybory, które mogą degradować środowisko lub służyć jego odbudowie.

Fot. PAP/EPA/BARBARA WALTON

Ograniczone obchody

>>> Laudato Si’ w języku Indian Quecha

Franciszek przypomniał w encyklice Laudato si, że każdy z nas jest częścią przyrody i od niej zależy, a obecne zagrożenia wymagają zdecydowanego „nawrócenia ekologicznego”. Za głównego winowajcę kryzysu ekologicznego uznał skrajny konsumpcjonizm. Dodał, że w sprawie zmian klimatycznych mamy do czynienia ze zróżnicowaną odpowiedzialnością i konieczna jest w tej dziedzinie postawa globalnej solidarności. Postulował „ekologię ludzką”, czyli „niezbędną relację życia człowieka z prawem moralnym, wpisanym w jego naturę”. Zaznaczył, że nie można mówić o zrównoważonym rozwoju bez solidarności między pokoleniami. A także bez troski o to, jaką ziemię przekażemy naszym następcom. Podkreślił przy tym, że „nie da się pogodzić obrony przyrody z usprawiedliwianiem aborcji”. Jednocześnie skrytykował te ruchy ekologiczne, które walczą o ochronę przyrody, nie stosując tych samych zasad do życia ludzkiego.

>>>Moje ekologiczne nawrócenie. 10 sposobów na zmianę nawyków, które nas zabijają

Dla nas Dzień Ziemi powinien być przede wszystkim okazją do rachunku sumienia z naszego podejścia do Ziemi – do dobra, które w opiekę powierzył nam Pan Bóg

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze