Fot. PAP/EPA/BARBARA WALTON

Dziś Dzień Ziemi. To zaproszenie do zadbania o naszą planetę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś przypada Dzień Ziemi – święto, poprzez które jesteśmy zaproszeni do zainteresowania się losem naszej planety. Obchodzimy je już od 50 lat.

Dzień Ziemi ustanowiono  w USA już w 1970 r. W Polsce zaczęliśmy obchodzić go w 1990 r. Obecnie dzień ten na całym świecie obchodzi 190 państw. Początkowo świętowano 21 marca – w dniu równonocy wiosennej. Teraz naszą planetę celebrujemy w kwietniu.

>>> Papież o swojej zielonej ecyklice

Dzień Ziemi ma przede wszystkim uwrażliwić nas na problemy, z którymi zmaga się nasza planeta – a których przyczyną często jest człowiek. Chodzi nie tylko o wielkie, globalne problemy, ale też o nasze codzienne postawy ekologiczne. Tylko w ostatnim czasie pojawił się w Polsce np. problem wyrzucania na ulice jednorazowych rękawiczek po wyjściu ze sklepu. Dzień Ziemi ma służyć budowaniu w nas troski o naszą planetę.

Fot. PAP/EPA/BARBARA WALTON

Ograniczone obchody

>>> Laudato Si’ w języku Indian Quecha

W tym roku przypada już 50. Dzień Ziemi. Jak zwykle z okazji tego dnia przygotowano specjalne Google Doodle, tym razem skupione wokół pszczół i ich roli w funkcjonowania życia na Ziemi. Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne obchody mają mocno ograniczony charakter (nie odbywa się sprzątanie świata czy tradycyjne sadzenie nowych drzew), ale wiele inicjatyw organizowanych jest w Internecie. Dla nas Dzień Ziemi powinien być przede wszystkim okazją do rachunku sumienia z naszego podejścia do Ziemi – do dobra, które w opiekę powierzył nam Pan Bóg

Zobacz także
Wasze komentarze