Dziś międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci
Na całym świecie 17 maja obchodzony jest Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci. – Wiemy, że jesteśmy potrzebni – przez ponad 8 lat naszego działania odebraliśmy ponad milion połączeń i blisko 40 tys. wiadomości online od młodych osób – podkreśliła Lucyna Kicińska, koordynator polskiego Telefonu Zaufania dla Dzieci 116 111.
Na świecie działają setki telefonów zaufania dla dzieci. 181 z nich zrzesza międzynarodowa organizacja Child Helpline International (CHI) – inicjator Dnia Telefonów dla Dzieci. Polskie obchody święta od lat organizuje Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” (FDDS), która prowadzi jedyny w naszym kraju telefon zaufania stowarzyszony w CHI.
– Co roku w maju przypominamy dzieciom o możliwości korzystania z pomocy życzliwych dorosłych w telefonach zaufania – mówi Lucyna Kicińska, koordynatorka Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. – Wiemy, że jesteśmy potrzebni – przez ponad 8 lat naszego działania odebraliśmy ponad milion połączeń i blisko 40 tys. wiadomości online od młodych osób – dodaje.
Każdego dnia dzieci w kryzysie dostają wsparcie od konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Dzwonią na chwilę przed podjęciem próby samobójczej, gdy nie widzą sensu życia, nie mogą znieść samotności lub są bite czy wykorzystywane seksualnie. Często tylko konsultantom Telefonu 116 111 mają odwagę powiedzieć lub napisać o najtrudniejszych przeżyciach. To z nimi szukają rozwiązań swoich problemów. Choć Telefon 116 111 jest dla wielu dzieci nieocenionym źródłem wsparcia, już niedługo mogą je stracić. Od tego roku linia telefoniczna nie ma finansowania ze środków publicznych. Ciężar utrzymania ogólnopolskiej i całkowicie bezpłatnej pomocy telefonicznej w całości spoczywa na barkach Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”.
– Prowadzenie bezpłatnego i anonimowego poradnictwa dla dzieci to ogromna odpowiedzialność – mówi dr Monika Sajkowska, prezes FDDS. – W tym roku do znanej nam troski o bezpieczeństwo setek tysięcy dzwoniących do nas dzieci dołączył niepokój o los Telefonu.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczęła specjalną akcję wspierania Telefonu 116 111. Na stronie www.fdds.pl/telefon można przeczytać historie dzieci, które skorzystały z pomocy konsultantów FDDS, a także wesprzeć jego działanie.
– Wiemy, że dzieci na nas liczą i dlatego prosimy o wsparcie – mówi Lucyna Kicińska. – Liczy się każda, nawet najmniejsza kwota.
Numer 116 111 należy do ogólnoeuropejskiej grupy bezpłatnych linii telefonicznych o charakterze społecznym, stworzonych z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce Telefon 116 111 prowadzi Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.
foto. Antonio de Silva Campos/flickr.com
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |