070921-N-6278K-002 PORT-OF-SPAIN, Trinidad and Tobago (Sept. 21, 2007) – Father Joseph Harris, left, a Roman Catholic priest in Trinidad and Tobago, celebrates mass with Lt. Cmdr. Paul Evers, a Navy chaplain and Roman Catholic priest, aboard Military Sealift Command hospital ship USNS Comfort (T-AH 20). Comfort is on a four-month humanitarian deployment to Latin America and the Caribbean providing medical treatment to patients in a dozen countries. U.S. Navy photo taken by Mass Communication Specialist 2nd Class Joan E. Kretschmer (RELEASED)

Dziś modlimy się o świętość księży

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana obchodzone jest dziś – na tydzień przed Bożym Ciałem – przez Kościół w Polsce.

Zostało ustanowione w 2012 r. przez Konferencję Episkopatu Polski w odpowiedzi na propozycję papieża Benedykta XVI, by w ten sposób upamiętnić Rok Kapłański i głębiej przeżyć tajemnice wiary, na których trudno dłużej się skupić w czasie Triduum Paschalnego. Wprowadzając to święto dla Kościoła w Polsce biskupi wyrazili pragnienie, by przyczyniało się ono również do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stało się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej.

Na obchody tego święta Benedykt XVI wyznaczył czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego, czyli tydzień przed uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną Bożym Ciałem. Nowością była propozycja, żeby to święto było fakultatywne, i by same episkopaty zdecydowały, czy takie święto jest w danym kraju potrzebne, czy też nie widzą potrzeby wprowadzenia go do kalendarza i chcą pozostać przy dotychczasowej liczbie dni chrystologicznych.

„Centrum kapłańskiego życia powinna być wierność Ewangelii i codzienna Eucharystia, a w niej współuczestnictwo w ofierze Chrystusa. Eucharystia to nie tylko uczta braterska” – przypomniał metropolita częstochowski abp Wacław Depo w zeszłorocznej homilii. Zaapelował do kapłanów: „Oddajmy się w ręce Chrystusa, bo On potrzebuje naszych rąk i serc”.

W Polsce biskupi na 360 zebraniu plenarnym KEP, 26 listopada 2012 r. w Zakopanem ustanowili to święto dla diecezji polskich. Nowe święto wpisuje się w cykl uroczystości i świąt obchodzonych po zakończeniu cyklu paschalnego.

Wprowadzając to święto dla Kościoła w Polsce biskupi wyrazili pragnienie, by przyczyniało się ono również do pogłębiania świętości życia duchowieństwa i stało się inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania do służby kapłańskiej.

Święto jest szansą na głębsze przeżycie tajemnic wiary, na których trudno dłużej się skupić w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Papież Benedykt XVI zaproponował wprowadzenie tego święta w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez różne episkopaty i zakony dla upamiętnienia Roku Kapłańskiego, który był obchodzony od 19 czerwca 2009 r. do 11 czerwca 2010 r.

W nowe święto wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św. i nie jest to dzień wolny od pracy. Jednak tego dnia Msze święte są odprawiane w kościołach według specjalnego formularza mszalnego, również w Liturgii Godzin na ten dzień są przewidziane specjalne czytania i teksty.

Dziś modlimy się o świętość księży
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze