Fot. pixabay

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dziś, 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na co dzień nie dostrzegamy jego roli i wartości. Jest on czymś absolutnie naturalnym, czymś, w czym jesteśmy zanurzeni, ale jak mówi dr hab. Robert Szwed, kierownik Katedry Kultury Medialnej KUL.

Naukowcy szczegółowo opisują różnorodne funkcje języka. Najogólniej można powiedzieć, że jest nam potrzebny po to, by opisać świat (stworzyć komunikat), wyrazić emocje i porozumiewać się. Ekspert z KUL skupia się na dwóch innych rolach języka: kulturotwórczej i tworzenia relacji społecznych.

>>>Nie mów tak brzydko. Powiedz: „kurczaki” [FELIETON]

Język pozwala definiować się jako grupa

Język niesie nam wartości tego, kim jesteśmy jako grupa, jako społeczeństwo, które posługuje się jakąś odmianą języka. Zawiera w sobie tradycję, pochodzenie, zwyczaje, bardzo wiele różnych elementów, bez których tak naprawdę trudno byłoby nam się definiować jako grupa, którą łączy coś więcej niż tylko podobieństwo języka, ponieważ w języku zawiera się znacznie więcej niż tylko sam przekaz – podkreśla.

laptop

Fot. pixabay

Język podlega ciągłym zmianom, a jedną z nich jest tendencja do upraszczania przekazu, związana z powszechnym używaniem komunikatorów internetowych. Mimo tego, posługujemy się emotikonami, gifami, różnymi środkami zastępczymi, język jest niezbędny i nie można go zastąpić technologią.

>>>Słowianie mają wspólny język. Również dzięki Polakowi!

Do przekazu treści potrzebna jest obecność

Socjolog odniósł się również do komunikacji w czasie pandemii, z konieczności ograniczonej do formy zdalnej. Podkreślając rolę języka mówionego, który jest podstawowym narzędziem porozumiewania się, umożliwiającym przekazanie dowolnej informacji. Zauważa, że jest on jednak niewystarczający, gdyż nie zastąpi bezpośrednich kontaktów.

Do przekazu treści potrzebne jest coś więcej, potrzebna jest obecność. Okazuje się, że ten element nie tylko związany z gestykulacją, mimiką, ale pewną bliskością i intymnością komunikacji. Nawet jeśli się komunikujemy, to czujemy się tym bardzo zdeprymowani, mamy wszyscy dość – stwierdza.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze