Fot. wikipedia.com

Dziś powinieneś pomodlić się za Europę! Dlaczego?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W kalendarzu liturgicznym 11 lipca przypada Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy. Benedykt jest pierwszym patronem naszego kontynentu – został nim ogłoszony przez papieża Pawła VI w 1964 roku – podczas soboru watykańskiego II. Papież podkreślał wówczas ogromną rolę, jaką zakony oparte na regule stworzonej przez świętego z Nursji, odegrały w łączeniu tradycji wschodnich i zachodnich, a także w cywilizowaniu Europy.

Św. Benedykt przyszedł na świat ok. 480r., był bratem bliźniakiem św. Scholastyki. Większość danych na temat jego życia pochodzi z drugiej części Dialogów papieża św. Grzegorza Wielkiego. Jego rodzice zdecydowali o posłaniu go na studia literackie i prawnicze do Rzymu. Nie podobało mu się jednak rozwiązłe i niespokojne życie młodzieży, dlatego postanowił zostać pustelnikiem. Mając 20 lat osiadł w Subiaco, najpierw opiekował się nim starszy mnich, a potem Benedykt rozpoczął już samodzielne życie pustelnicze. Po kilku latach okoliczni mnisi poprosili go, by został przełożonym ich monasteru. Miał surowe wymagania, które nie spodobały się niektórym braciom. Benedykt postanowił przenieść się na południe. W 529 roku zakłada klasztor na Monte Cassino – na miejscu dawnego pogańskiego sanktuarium.

Na Monte Cassino Benedykt opracował nową regułę zakonną. Oparł ją o trzy śluby: stałości, zachowania obyczajów monastycznych i posłuszeństwa. Benedyktyni do teraz posługują się regułą stworzoną przez swojego założyciela. Oparło się na niej także wiele innych zakonów. Oryginał dokumentu nie zachował się do naszych czasów – spłonął podczas pożaru w Teano po koniec IX wieku.

Fot. wikipedia


Nie wiemy, czy św. Benedykt był kapłanem. Opat zmarł 21 marca 547 roku w założonym przez siebie klasztorze na Monte Cassino. Przed śmiercią powierzył swoją duszę Bogu – uczynił to w pozycji stojącej, podtrzymywali go jego uczniowie. Przyjął też Eucharystię. Został pochowany razem ze swoją siostrą w oratorium św. Jana Chrzciciela. Jego relikwie były wielokrotnie przenoszone. Ostatecznie na  11 lipca 673r. wywieziono je do francuskiego Fleury. Dlatego właśnie 11 lipca obchodzimy liturgiczne święto ku czci św. Benedykta.

Poza Europą św. Benedykt jest też patronem wielu zakonów. Święty ten patronuje też architektom, górnikom, inżynierom, nauczycielom, speleologom, uczniom, wydawcom i osobom otrutym.

W Polsce benedyktyni pojawili się dzięki św. Wojciechowi. Pierwszy klasztor, za czasów Bolesława Chrobrego, założyli w Międzyrzeczu. Potem opactwa były obecne w Trzemesznie, Łęczycy (Tum), w Gnieźnie, w Tyńcu, na Łysej Górze, w Czerwińsku, Płocku, Kruszwicy, w Krakowie, Sieciechowie, we Wrocławiu, Oleśnicy, Lubiniu i w Gdańsku. Obecnie benedyktyni mają trzy klasztory w Polsce – w podkrakowskim Tyńcu, w Lubiniu koło Kościana i w Biskupowie.

 

Zobacz także
Wasze komentarze