zebranie KEP. fot. PAP/Leszek Szymański

Dziś rozpoczyna się 393. Zebranie Plenarne KEP w Kamieniu Śląskim

Synod o synodalności, pomoc uchodźcom z Ukrainy i kwestie zaangażowania misyjnego wiernych w Polsce będą głównym tematem 393. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpocznie się we wtorek w Kamienieniu Śląskim w diecezji opolskiej.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński poinformował, że gościem specjalnym zebrania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

>>> Papież: słuchanie i synodalność zakorzenione w życiu zakonnym

„Kard. Grech podzieli się z nami doświadczeniami synodalności Kościoła na bazie syntez krajowych, które zostały przesłane w sierpniu br. do sekretariatu synodu w Watykanie” – powiedział bp Miziński.

Synodalność

Przekazał, że spotkanie z kard. Grechem poprzedzi sesja, na której biskupi będą analizować i podsumowywać etap krajowy procesu synodalnego w kontekście Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu.

Tej części będzie przewodniczył abp Adrian Galbas. Przybliży on biskupom – tak jak uczynił to w sierpniu wobec biskupów diecezjalnych – przebieg fazy diecezjalnej synodu i syntezę powstałą na etapie krajowym. Ks. dr Mirosław Tykfer podzieli się z biskupami refleksją na temat synodalności w Kościele, opierając się nie tylko na nauczaniu Soboru Watykańskiego II, ale także na dokumenty, które zostały wydane po soborze przez papieży i Stolicę Apostolską.

Wskazując na nauczanie papieża Franciszka, bp Miziński zwrócił uwagę, że synodalność „przynależy do natury Kościoła i jest sposobem jego istnienia i misji, w której uczestniczą wszyscy ochrzczeni”. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby wszyscy członkowie Kościoła, bez względu na stan i zaangażowanie, współpracowali dając „świadectwo obecności Boga, który jest miłością”.

Pomoc uchodźcom

W czasie zebranie biskupi podejmą także temat pomocy uchodźcom w kontekście zarówno wojny w Ukrainie, jak i w perspektywie obchodzonego niedawno Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

>>> Katecheza i misje

„Doświadczeniami pomocy braciom ze Wschodu podzielą się z nami bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący komisji charytatywnej, bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek i dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki” – dodał bp Miziński.

W czasie zebranie zostanie także poruszony temat misji. Głos zabierze przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski.

Bp Miziński wyjaśnił, że miejsce zebrania plenarnego uwarunkowane jest uroczystościami związanymi z 50-leciem powstania diecezji opolskiej. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie we wtorek msza św. w sanktuarium na Górze Św. Anny pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze