Papież Jan Paweł II

Dziś w TVP1 premiera spektaklu o Janie Pawle II „Totus tuus” 

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

O godzinie 20:30 w pierwszym programie Telewizji Polskiej odbędzie się premiera sztuki w reżyserii Pawła Wolana pt. „Totus Tuus”. Jej akcja rozpoczyna się tuż po zamachu na Jana Pawła II. 

Spektakl Teatru Telewizji „Totus Tuus” jest pierwszym obrazem o Janie Pawle II. Jego akcja to sceny z kliniki Gamelli przeplatane ze wspomnieniami z konklawe. Sztuka przybliża nam Jana Pawła II od strony prywatnej. Widzimy go zatem jako Karola Wojtyłę grającego z przyjaciółmi w siatkówkę, podczas samotnej modlitwy nad rzeką czy pływającego w morzu z włoskimi kardynałami. Wszystkie te ujęcie ukazują ludzki obraz nieprzeciętnego człowieka, którego czekała misja Piotra współczesnego świata. 
 
13 maja 1981r., już po zamachu, Ojciec Święty zdaje sobie sprawę, że dzień ten zbiega się w dacie co do minuty z pierwszym objawieniem fatimskim. To przemyślenie pozwala papieżowi stwierdzić, że jedynym sposobem na ocalenie świata jest zawierzenie Rosji opiece Matki Bożej. 

Celem reżysera było dotknąć wielkości Jana Pawła II. Podczas realizacji produkcji dało się wyczuć obecność świętego. „Mam wrażenie, że nie mogliśmy tego zrobić lepiej, niż zrobiliśmy i jestem pewny, że zawdzięczamy to opiece św. Jana Pawła II. Czuliśmy, że Ojciec Święty czuwa nad nami.” – zapewnił autor. 
 
Św. Jana Pawła II odegrał Ireneusz Czop. Jak wspomina, nie było to łatwe. „Nie jest to zwykłe zadanie aktorskie. To rola, która wyzwala wiele prywatnych emocji, skojarzeń, pytań, także tych o sens życia” – mówi. Jak wyznał, o pomoc w przekazaniu tej postaci prosił samego świętego. 

W filmie wystąpili również m.in. Adam Woronowicz (jako kardynał Dziwisz), Olgierd Łukaszewicz (jako kard. Wyszyński), Małgorzata Kożuchowska (w roli Marii Okońskiej) i Beata Fido (Wanda Półtawska).

Zobacz także
Wasze komentarze