Zdjęcie poglądowe Fot. pixabay

Dzisiaj w Kościele przeżywamy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego

W Kościele katolickim 1 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. W orędziu na ten dzień papież Franciszek ostrzegł, że roszczenie prawa do posiadania i panowania nad przyrodą i manipulowania nią, jak się podoba, jest formą bałwochwalstwa.

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego otwiera okres ekumeniczny nazywany „Czasem dla Stworzenia”, który zakończy się 4 października w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.

W tym roku hasłem dnia są słowa: „Miej nadzieję i działaj ze stworzeniem”.

W orędziu na ten dzień papież Franciszek w tym roku zwrócił uwagę, że chrześcijańskie zbawienie obejmuje całe środowisko życia człowieka. Zaznaczył, że „ochrona stworzenia jest kwestią nie tylko etyczną, ale także wybitnie teologiczną. „Matka ziemia, powinna być miejscem radości i obietnicą szczęścia dla wszystkich” – ocenił.

>>> Papież Franciszek a ekologia

Fot. pixabay/WikiImages

Podkreślił, że „ziemia jest powierzona człowiekowi, ale pozostaje własnością Boga”. „Roszczenie sobie prawa do posiadania i panowania nad przyrodą, manipulowania nią jak się nam podoba, jest formą bałwochwalstwa. To prometejski człowiek, upojony własną technokratyczną mocą, arogancko stawia ziemię w stanie +nie-łaskawym+, to jest pozbawionym Bożej łaski” – napisał Franciszek.

Papież Franciszek ustanowił w 2015 r. Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego na 1 września, równocześnie z analogicznym dniem w Kościele prawosławnym. Inicjatywa ta – wyjaśnił papież w liście do kardynałów – jest odpowiedzią na sugestię ze strony metropolity Pergamonu Jana, wyrażoną przy okazji prezentacji encykliki „Laudato si'”, i ma na celu pobudzenie wiernych do „głębokiego nawrócenia duchowego” w odpowiedzi na obecny kryzys ekologiczny.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze