Dzisiaj Wigilia Bożego Narodzenia w Kościołach wschodnich
Kościoły wschodnie posługujące się kalendarzem juliańskim, w tym prawosławny i greckokatolicki, obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Wieczorem wierni zgromadzą się w rodzinach na wieczerzy, a później pójdą do cerkwi na nabożeństwo.
Wigilia kończy Post Filipowy, który jest odpowiednikiem Adwentu w Kościele rzymskokatolickim. Trwa jednak dłużej, bo 40 dni.
Dziś obowiązuje ścisły post, a wieczorem rodziny zasiądą do uroczystych kolacji. Wieczorny posiłek poprzedza wspólna modlitwa i odczytanie fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Następnie przychodzi czas na składanie życzeń i dzielenie się chlebem „prosforą”, który jest odpowiednikiem opłatka.
Na stołach będą m.in.: ryby, pierogi czy barszcz, ale przede wszystkim nie może zabraknąć kutii, która sporządzana jest z produktów rolnych: pszenicy, miodu, maku, orzechów i bakalii. Symbolizuje ona rodzące się życie i wieczne szczęście.
Po kolacji wierni udają się na liturgię Wielkiej Powieczerii, która jest odpowiednikiem Pasterki. W niektórych parafiach od razu po tym nabożeństwie księża odprawiają Mszę św.
Na ogół w cerkwiach nie ustawia się szopek. Zamiast nich w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona przedstawiająca scenę narodzenia Chrystusa i krzyż.
Świętowanie trwa trzy dni. W drugim obchodzona jest uroczystość Świętej Bogurodzicy i świętego Józefa, nazywana uroczystością Świętej Rodziny, a w trzecim św. Stefana (Szczepana) pierwszego męczennika i diakona.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |