Egipt: koptyjski nauczyciel zastrzelony na Synaju

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Należący do egipskiej chrześcijańskiej mniejszości Koptów nauczyciel został w czwartek zastrzelony najprawdopodobniej przez islamistów w drodze do swej szkoły w mieście El-Arisz na śródziemnomorskim wybrzeżu Synaju – poinformowały władze egipskie.

Według nich, 50-letni Dżamal Tawfik został zabity strzałami w głowę przez dwóch napastników, którzy podążali za nim motorowerem od chwili gdy wyszedł z domu. Nikt nie zadeklarował na razie odpowiedzialności za zabójstwo, ale według przedstawiciela lokalnych władz bezpieczeństwa podejrzewa się o nie przede wszystkim działającą na Synaju filię Państwa Islamskiego (IS).

Domniemani islamiści zastrzelili w El-Arisz w niedzielę miejscowego weterynarza, a pod koniec stycznia jednego z tamtejszych kupców po wtargnięciu do jego sklepu. Obaj zabici byli koptyjskimi chrześcijanami.

Stanowiący około 10 proc. 92-milionowej ludności Egiptu Koptowie uskarżają się od dawna na dyskryminację, do czego doszły w ostatnim czasie częste akty przemocy dokonywane przez islamistów. IS zadeklarowało swą odpowiedzialność za grudniowy zamach bombowy w kościele koptyjskim w Kairze, gdzie zginęło blisko 30 wiernych.

Od czasu obalenia w 2011 roku przez społeczną rewoltę wieloletniego autokratycznego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka na Synaju wzmogła się wywrotowa zbrojna działalność islamistów.

Egipt: koptyjski nauczyciel zastrzelony na Synaju
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze