Anba Epifaniusz

Zamordowany biskup Epifaniusz fot. facebook.com

Egipt: Kościół koptyjski przeciwny karze śmierci dla morderców biskupa

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wyroki śmierci, jakie wydał sąd dla dwóch mnichów oskarżonych o zamordowanie opata egipskiego klasztoru św. Makarego, biskupa Anby Epifaniusza, wywołały poruszenie w Kościele koptyjskim kraju. Biskup Agaton z Maghagha powiedział, że jest to „katastrofa”. Dzień, w którym sąd karny w Damanhur ogłosił wyrok, jest według niego „dniem smutku”, w związku z czym wezwał do modlitwy za obu skazanych. Hierarcha wyraził nadzieję, że będzie możliwe odwołanie od tego wyroku.

W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że dwaj skazani „nie mieli skrupułów, aby popełnić zbrodnię w miejscu świętym i ani przez chwilę nie pomyśleli o wieku ofiary, ani o jego stanie duchowym”. To odebrało członkom sądu możliwość złagodzenia wyroku.

Nie pierwszy raz

Według informacji szefa służb badających sprawę, generała Khaleda Abdel-Hamida, była to już druga próba zabicia opata-biskupa przez tych sprawców. Powodem czynu był ich spór z Epifaniuszem w sprawach finansowych oraz o naruszanie tradycji monastycznej.

Decyzję sądu musi jeszcze zatwierdzić egipski mufti, bez którego zgody kara śmierci nie może być wykonana. Ostateczną decyzję sąd ogłosi 24 kwietnia.

Fot. PAP/EPA/MOHAMED HOSSAM

64-letniego Epifaniusza znaleziono 29 lipca martwego w kałuży krwi. Prawdopodobnie zadano mu śmiertelny cios w głowę ciężkim, szpiczastym przedmiotem, gdy znajdował się w drodze ze swojej celi na modlitwę do kościoła. W dochodzeniu prowadzonym w tej sprawie zostało przesłuchanych ponad 400 mnichów i pracowników klasztoru.

Ważna postać dla dialogu

Bp Epifaniusz był jedną z najważniejszych postaci Kościoła koptyjsko-prawosławnego, odgrywał ważną rolę w dialogu ekumenicznym, przypomniała wiedeńska fundacja „Pro Oriente”. Do założonego w IV wieku klasztoru Wadi Natrun wstąpił w 1984 roku. Na swego opata mnisi wybrali go 3 lutego 2013. Epifaniusz był uczniem mnicha o. Matty El Meskina, jednej z czołowych postaci Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, utrzymywał żywe kontakty ze wspólnotami zakonnymi Kościoła katolickiego.

Koptyjsko-prawosławny klasztor św. Makarego Wielkiego leży na pustyni Sketes między Kairem i Aleksandrią. Założony został w IV wieku przez św. Makarego z Aleksandrii i od tego czasu jest nieprzerwanie zamieszkany przez mnichów. Patron klasztoru jest zaliczany do najbardziej znaczących osobowości Kościoła koptyjskiego. Znany w tamtych czasach naukowiec uczestniczył w pracach nad przekładem licznych ksiąg Biblii z greckiego na arabski.

Koptowie są największą chrześcijańską grupą wyznaniową w Egipcie. Ich tradycja sięga czasów św. Marka Ewangelisty. Dane o liczbie członków tego Kościoła wahają się od 8-11 milionów w społeczeństwie liczącym 94,5 mln. mieszkańców. Od lat Koptowie są celem ataków islamistów.

Zobacz także
Wasze komentarze