Ekskomunika za przejście do Kościoła Prawosławnego Ukrainy
26 stycznia br. na osiedlu Sarata w Odessie odbyło się zebranie parafian przy miejscowej cerkwi. Wzięli w nim udział przedstawiciele rady i administracji parafialnej. Na zebraniu podjęto decyzję o przejściu całej parafii spod jurysdykcji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie do jurysdykcji nowego, zjednoczonego Kościoła Prawosławnego Ukrainy, który uzyskał 6 stycznia autokefalię od patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.
Miejscowy proboszcz, ks. Władysław Szyman poparł decyzję podjętą przez parafian, a po upływie trzech dni otrzymał dekret o ekskomunice od swojego ordynariusza, metropolity odesskiego Agafangieła (Sawwina).
„Na mocy naszej decyzji, z dn. 26 stycznia 2019 r., za naruszenie przysięgi kapłańskiej, krzywoprzysięstwo, zdradę Świętego Kościoła Chrystusowego, upadek w rozłam, uczestnictwo w awanturze politycznej, kłamstwo, obłudę i pokusę dla wiernych, – na podstawie 10 i 11 kanonu Świętego Soboru Kartagińskiego, – Ksiądz zostaje zwolniony ze służby proboszcza w cerkwi Święto-Trickiej w Saracie i Zabrania się Księdzu sprawowania służby kapłańskiej wraz z odsunięciem od Najświętszego sakramentu” – stanowi dekret podpisany przez metropolitę Agafangela.
Metropolita, reprezentujący Rosyjski Kościół prawosławny ostrzega, że „jeśli Ksiądz poważy się w tym stanie sprawować Służbę Bożą, to chleb nie przemieni się w Przeczyste Ciało Chrystusowe, a wino w Przeczystą Krew Chrystusową, Ksiądz zaś znajdzie się pod klątwą biskupią aż do Powtórnego Przyjścia Pana Naszego Jezusa Chrystusa”.
Zarazem metropolita Agafangel dodaje, że „lepiej byłoby dla ciebie Judaszu, jeślibyś nie począł się w łonie matki. Lepiej byłoby dla ciebie zdrajco, abyś nie narodził się nigdy!”
Pod pismem widnieje okrągła pieczęć z wizerunkiem Matki Bożej oraz odręczny podpis metropolity odesskiego i izmałowskiego Agafangela.
W analogiczny sposób traktowani są przez biskupów podlegających Patriarchatowi Moskiewskiemu, wszyscy księża oraz świeccy, którzy zdecydują się opuścić Rosyjski Kościół Prawosławny i dokonają dobrowolnego przejścia pod jurysdykcję Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Dotąd decyzję taką podjęło 2 biskupów, około 100 księży oraz około 80 parafii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |