Ekumeniczne nabożeństwo w ramach Święta Wolności i Solidarności [ZDJĘCIA]
Z udziałem kilkuset samorządowców w gdańskiej bazylice Mariackiej odbyło się nabożeństwo ekumeniczne towarzyszące Świętu Wolności i Solidarności. W modlitwach dziękowano za 30 lat polskiej wolności, oddano też cześć prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.
Poniedziałkowe nabożeństwo było elementem trwającego w Gdańsku Święta Wolności i Solidarności – to z okazji okrągłej 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. W nabożeństwie udział wzięła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezydenci wielu polskich miast, w tym Warszawy Rafał Trzaskowski, Krakowa Jacek Majchrowski, Poznania Jacek Jaśkowiak, Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Lublina Krzysztof Żuk, Wrocławia Jacek Sutryk i Szczecina Piotr Krzystek. Byli też przedstawiciele mniejszych samorządów miejskich i wiejskich. Pojawił się też m.in. prezes Związku Gmin Wiejskich RP Krzysztof Iwaniuk.
W świątyni obecna była także rodzina, w tym żona Magdalena i brat Piotr, zamordowanego w styczniu i pochowanego w bazylice Mariackiej, długoletniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz bazyliki Mariackiej ks. prałat Ireneusz Bradtke. „30 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, w częściowo wolnych wyborach dokonaliśmy zmiany kierunku, wybraliśmy wolność. Ten dar, to wyzwanie, ale także zadanie, które każdy z nas próbuje w sposób jak najpiękniejszy zrealizować” – powiedział do zebranych proboszcz:
„Przychodzimy dzisiaj do tej świątyni nazywanej koroną miasta Gdańska, świątyni wzniesionej z wiary gdańszczan, wnoszonej przez 159 lat, dedykowanej Bogu w Trójcy Świętej Jedynego i Najświętszej Maryi Pannie, aby wspólnie złożyć podziękowanie za to, że odzyskaliśmy wolność” – powiedział też ks. Bradtke. W nabożeństwie udział wzięli duchowni różnych wyznań i religii, w tym Kościołów: ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-metodystycznego, polskokatolickiego, prawosławnego, zielonoświątkowego, greckokatolickiego i baptystów. Obecni byli także przedstawiciele gmin wyznania żydowskiego i muzułmańskiego. Każdy z nich zmówił modlitwę w czasie nabożeństwa.
Po zakończeniu modlitw wszyscy duchowni, a także samorządowcy przeszli do kaplicy, w której znajduje się nisza z urną z prochami długoletniego prezydenta Gdańska i w ciszy oddali mu hołd.
Gdańskie Święto Wolności i Solidarności rozpoczęło się 1 czerwca i potrwa do 11 czerwca. Składa się na nie setki wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, debat, prelekcji, spotkań, warsztatów itp. Kulminacja obchodów nastąpi 4 czerwca. W południe na scenie przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) planowane jest wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”, proklamacja Deklaracji wolności i solidarności, wspólne zdjęcie i degustacja tortu z okazji 30. urodzin polskiej demokracji. Tego dnia o godz. 17.30 na Długim Targu odbędzie się wiec, w czasie którego odegrany zostanie hymn Europy.
Galeria (3 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |