EPA/Raphael Alves Dostawca: PAP/EPA.

Ekwador: jeśli utracimy Amazonię, przegramy walkę ze zmianami klimatycznymi

Jeśli utracimy Amazonię, przegramy walkę ze zmianami klimatycznymi na naszej planecie, ponieważ znajdziemy się w punkcie, z którego nie ma odwrotu – ostrzegła specjalistka Światowego Funduszu dla Natury (WWF) od zagadnień klimatu Ana Vegara, wzywając do „wspólnych działań dla w obronie Amazonii zwanej płucami świata”.

Podczas czwartkowej prezentacji raportu WWF zatytułowanego „Planeta żywa”, który zawiera dane dotyczące „katastrofalnego spadku o 73 procent populacji zwierząt kręgowców na świecie w latach 197O-2020”, Vergara wskazała na szczególne znaczenie Amazonii dla naszej planety.

„Tymczasem to właśnie stamtąd dochodzą sygnały świadczące o tym, że w następstwie szybkiego tempa wylesiania właśnie zbliżamy się do tego punktu, z którego nie będzie odwrotu od zmian klimatycznych’ – powiedziała na konferencji prasowej w stolicy Ekwadoru Quito.

Vergara przypomniała, że „Amazonia to przynajmniej 10 procent znanej nam bioróżnorodności naszej planety przy czym właśnie na terenie Amazonii odkrywamy co dwa, trzy dni nowe gatunki”.

>>> Miasteczko, które oddycha różańcem

Fot. PAP/EPA/ANTONIO LACERDA

Wybitna specjalistka od zagadnień klimatycznych ostrzegła: „Jeśli stracimy Amazonię – przegramy walkę przeciwko zmianom klimatycznym (…) Jeśli zniszczeniu ulegnie 20 do 25 procent lasów Amazonii, przyspieszymy nasze dojście do punktu, z którego nie ma odwrotu, a w tym momencie zniszczyliśmy już 17 procent tych lasów. Jeśli obecne tempo deforestacji utrzyma się, w następnej dekadzie możemy dojść w Amazonii do tego punktu, z którego nie ma już powrotu!” – ostrzegła światowej sławy specjalistka w dziedzinie klimatologii.

Mówiąc o bezpośrednich przyczynach wycinki amazońskich lasów dziewiczych i ich stopniowej degradacji wskazała „dość znaczny” udział hodowców bydła w tym procederze, nielegalne górnictwo i „nielegalne uprawy”.

„To wszystko wraz ze zmianami klimatycznymi daje nam dość pesymistyczny obraz przyszłości Amazonii, zważywszy, że w samym Ekwadorze w ciągu ostatnich 20 lat wyrąbano ćwierć miliona hektarów amazońskiej puszczy, z czego 85 procent dla przygotowania terenów m.in. pod uprawę palmy oliwnej, drzew kakaowca, hodowlę bydła, a także nielegalne wydobycie cennych minerałów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze