El. MŚ 2018: mecz Albanii z Izraelem przeniesiony do innego miasta

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ze względu na zagrożenie zamachem terrorystycznym, zaplanowany na sobotę mecz eliminacji piłkarskich mistrzostw świata między reprezentacjami Albanii i Izraela został przeniesiony z miasta Szkodra do Elbasan.

O możliwości dojścia do zamachu terrorystycznego na początku tygodnia poinformowały władze Izraela, zalecając kibicom, aby zrezygnowali z wyjazdu do Albanii. Informacje uzyskane przez wywiad izraelski potwierdziły, że w ostatnich dniach na Bałkanach zatrzymano kilka osób, w tym czterech Albańczyków, podejrzewanych o przygotowania do zamachu terrorystycznego na stadionie. We wtorek o podejrzeniach napisał także albański dziennik „Panorama”.

W Izraelu dla planujących wyjazd do Albanii ogłoszono drugi poziom zagrożenia, a Ministerstwo Kultury i Sportu w wydanym oświadczeniu podpisanym przez minister Miri Regev wezwało do odwołania wszystkich planowanych wyjazdów. Albania jest krajem, w którym większość stanowią wyznawcy islamu (blisko 60 proc.). Wśród muzułmanów zdecydowanie przeważają zwolennicy tolerancyjnego islamu, ale w ostatnim czasie rośnie liczba radykałów. Według informacji policji w latach 2012-14 do szeregów dżihadystów walczących w Syrii i Iraku dołączyło od 100 do 120 Albańczyków, z czego 15 poniosło śmierć, a około 30 powróciło do kraju.

foto. By Steindy CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47802398

Zobacz także
Wasze komentarze