Ełk: spotkanie biskupów Litwy, Łotwy i Polski
Głębszemu poznaniu specyfiki i pomocniczości lokalnego Kościoła w dobie działań wojennych w Ukrainie służyło spotkanie biskupów z Litwy, Łotwy i Polski. Zakończone dziś, dwudniowe obrady odbywały się na terenie diecezji ełckiej.
W Wigrach biskupi dyskutowali nad systemem wzajemnej, międzynarodowej współpracy. Jak pomagać, aby pomoc była efektywna – to główna myśl, która towarzyszyła obradującym.
W mieście biskupim – Ełku, w Tygodniu Miłosierdzia, mogli zapoznać się z zakresem prac i prowadzonych dzieł diecezjalnej Caritas oraz wizytowali dzieła, które nieodłącznie towarzyszą pracy tej jednostce charytatywnej jak: Dom Samotnej Matki, DPS oraz Centrum Pomocy Uchodźcom. Przewodnikiem na ten czas był ks. dr Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej Caritas.
>>> Ełk: Marsz w obronie życia i rodziny
„Staraliśmy się pokazać nowy model pracy Caritas, nie tylko jako pomocowy, bo on nakłada się we wszystkich diecezjach, ale od kilku lat podejmujemy nowy projekt dla seniorów, połączony DPS z mieszkaniami treningowymi. Również kapłani odchodzący na emeryturę mogę zamieszkać razem z osobami świeckimi. Ten model zafunkcjonował. Zapotrzebowanie w tym temacie jest wielkie” – powiedział dyrektor Kruczyński.
Poznanie i wymiana myśli
Celem tych spotkań jest wzajemne poznanie, wymiana myśli, dzielenie się doświadczeniem duszpasterskim Kościołów lokalnych i wypracowanie wspólnego działania w duchu dialogu.
„Kontakty służą odkrywaniu tego, co nas łączy, z poszanowaniem tożsamości Kościołów lokalnych. Nasze myśli i pragnienia są bardzo blisko Ukrainy, żeby w miarę możliwości ustabilizować naszą pomoc” – powiedział KAI po spotkaniu bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy. „Tego rodzaju spotkanie nie dotyczą spraw czysto kościelnych. Pragniemy aby nasze spotkania przyczyniały się do zbliżenia narodów, bo ciągle jest żywy problem w odbudowywania Rzeczpospolitej Obojga Narodów” – dodał.
Caritas ełcka
„Caritas ełcka ma wiele kierunków pomocy. Prowadzi wiele niesamowitych dzieł, które dla nas często pozostają w sferze marzeń. Dla nas to niesamowite zaskoczenie i perspektywy bardzo pozytywne na przyszłość. Jesteśmy jednym Kościołem i chcemy dobra. Mamy tak naprawdę wiele wspólnego i to przynosi efekty, chociażby współpraca przy pomocy Ukrainie” – mówił bp Jonas Ivanauskas, biskup koszedarski.
„W kontekście wojny w Ukrainie, jest to bardzo ważne spotkanie, ponieważ biskupi mogą podzielić się doświadczeniem pomocy Ukrainie. W Tygodniu Miłosierdzia, nasz Caritas podzielił się doświadczeniem, jak małymi krokami dochodził do tego, co dziś robi i czym się zajmuje. Te spotkania są dzieleniem się, doświadczeniem Kościoła, tego, co w danym Kościele robimy. Na zasadzie wzajemnej wymiany doświadczeń. To nas zbliżyło i dało możliwość szerszej współpracy” – stwierdził bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, gospodarz spotkania.
>>> Ełk: Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas 2022
Zespół Biskupów ds. Wzajemnych Kontaktów spotyka się dwa razy w roku – raz w Polsce, raz na Litwie. W 2011 r. do biskupów Litwy i Polski dołączyli biskupi z Łotwy i Białorusi. Idea tych spotkań zrodziła się w 1994 r. podczas 279. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w pokamedulskim klasztorze w Wigrach.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |