Emiraty Arabskie krytykują przekształcenie Hagii Sophii w meczet
Ta dawna katedra chrześcijańska była już meczetem od XV do XX wieku. Jest też zabytkiem o randze światowej. Zdaniem Al Kaabi nie powinno się zmieniać przeznaczenia budowli, które są kulturowym dziedzictwem ludzkości. Hagia Sophia przedstawia nieocenioną wartość dla wszystkich narodów i kultur. Stała się „ważnym przykładem integracji i dialogu między Azją i Europą i powinna pozostać świadectwem harmonijnej historii ludzkiej”.
Ze swej strony administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa nazwał przekształcenie Hagii Sophii w meczet „raną, która się otwiera w stosunkach między chrześcijanami i muzułmanami”. I podobnie jak decyzję tę oprotestował sunnicki uniwersytet Al-Azhar w Kairze, „również my możemy uczynić to samo”, zajmując zdecydowane stanowisko wobec „naszych przyjaciół i braci muzułmanów”, wskazał hierarcha. Z kolei radykalny ruch palestyński Hamas mówi o dumie wszystkich muzułmanów z powodu decyzji władz Turcji i krytykuje przywódców arabskich, którym się ona nie podoba.
Podobnie pozytywne stanowisko zajął szejk Ekrima Sa’id Sabri, prowadzący modlitwy w meczecie Al-Aksa i były wielki mufti Jerozolimy, który wysłał gratulacje do prezydenta Turcji.
>>> Turcja: Hagia Sophia stała się meczetem. Ból chrześcijan, UNESCO ostrzega
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |