Ernesto Cardenal: papież Franciszek wywołał rewolucję
Teolog wyzwolenia z Nikaragui, Ernesto Cardenal uważa, że papież Franciszek jest „prawdziwą niespodzianką dla świata”. Franciszek wywołał rewolucję w Watykanie i w Kościele, powiedział 92-letni ksiądz-poeta 1 marca w Bonn. Ernesto Cardenal odbywa obecnie spotkania autorskie w Niemczech i Szwajcarii.
Dwóch poprzedników Franciszka – św. Jana Pawła II (1978-2005) i Benedykta XVI (2005-2013) – Cardenal określił jako „bardzo konserwatywnych”. W jego opinii obaj „cofnęli Kościół o 200 lat” oraz wstrzymali wiele postępowych idei Soboru Watykańskiego II (1962-1965).
Słów krytyki nie szczędził też Cardenal prezydentowi Nikaragui Danielowi Ortedze. Jak powiedział, w jego ojczyźnie panuje obecnie „dyktatura rodziny Ortegów”. Z rewolucji nic nie pozostało, Ortega jest skorumpowany, stwierdził były minister kultury w Nikaragui w latach 1979-1987.
W najbliższą niedzielę 5 marca Cardenal otrzyma doktorat honorowy uniwersytetu w Wuppertalu. Wydział nauk humanistycznych i kulturoznawstwa uhonoruje go za wkład w literaturę światową oraz zaangażowanie w wymianę kulturalną Niemcy-Nikaragua.
Ernesto Cardenal jest jedną ze złożonych postaci Ameryki Łacińskiej. Sam mówi o sobie, że jest „sandinistą, marksistą i chrześcijaninem”. Po objęciu ministerialnego stanowiska we władzach sandinowskich wraz z trzema innymi księżmi został wezwany przez Stolicę Apostolską do natychmiastowego zaprzestania publicznej działalności politycznej pod groźbą zawieszenia w czynnościach kapłańskich. Ponieważ nie ustąpił, w 1985 roku został zasuspendowany.
Były duchowny otwarcie opowiadał się za teologią wyzwolenia i głosił, że jest „rozczarowany Kościołem katolickim”. „Jestem chrześcijaninem, gdyż zachowuję wierność Ewangelii, a nie Watykanowi i pozostaję marksistą, bo jestem wierny nauczaniu Marksa” – oświadczył Cardenal podczas jednej z konferencji prasowych w 1999 r.
W jego dorobku literackim znajdują się m.in. takie dzieła jak „Życie utracone”, „W hołdzie dla Indian amerykańskich”, „Pieśń narodu” , czy „Ewangelia chłopów z Solentiname” – książka napisana w duchu teologii wyzwolenia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |