epa05627991 Pope Francis in St Peter Square for the Jubilee audience, in Vatican City, 12 November 2016. The Pope’s 'Jubilee of Mercy’ year, which ends this month, has brought more than 20 million pilgrims to Rome. EPA/ANGELO CARCONI Dostawca: PAP/EPA.

Ernesto Cardenal: papież Franciszek wywołał rewolucję

Teolog wyzwolenia z Nikaragui, Ernesto Cardenal uważa, że papież Franciszek jest „prawdziwą niespodzianką dla świata”. Franciszek wywołał rewolucję w Watykanie i w Kościele, powiedział 92-letni ksiądz-poeta 1 marca w Bonn. Ernesto Cardenal odbywa obecnie spotkania autorskie w Niemczech i Szwajcarii.

Dwóch poprzedników Franciszka – św. Jana Pawła II (1978-2005) i Benedykta XVI (2005-2013) – Cardenal określił jako „bardzo konserwatywnych”. W jego opinii obaj „cofnęli Kościół o 200 lat” oraz wstrzymali wiele postępowych idei Soboru Watykańskiego II (1962-1965).

Słów krytyki nie szczędził też Cardenal prezydentowi Nikaragui Danielowi Ortedze. Jak powiedział, w jego ojczyźnie panuje obecnie „dyktatura rodziny Ortegów”. Z rewolucji nic nie pozostało, Ortega jest skorumpowany, stwierdził były minister kultury w Nikaragui w latach 1979-1987.

W najbliższą niedzielę 5 marca Cardenal otrzyma doktorat honorowy uniwersytetu w Wuppertalu. Wydział nauk humanistycznych i kulturoznawstwa uhonoruje go za wkład w literaturę światową oraz zaangażowanie w wymianę kulturalną Niemcy-Nikaragua.

Ernesto Cardenal jest jedną ze złożonych postaci Ameryki Łacińskiej. Sam mówi o sobie, że jest „sandinistą, marksistą i chrześcijaninem”. Po objęciu ministerialnego stanowiska we władzach sandinowskich wraz z trzema innymi księżmi został wezwany przez Stolicę Apostolską do natychmiastowego zaprzestania publicznej działalności politycznej pod groźbą zawieszenia w czynnościach kapłańskich. Ponieważ nie ustąpił, w 1985 roku został zasuspendowany.

Były duchowny otwarcie opowiadał się za teologią wyzwolenia i głosił, że jest „rozczarowany Kościołem katolickim”. „Jestem chrześcijaninem, gdyż zachowuję wierność Ewangelii, a nie Watykanowi i pozostaję marksistą, bo jestem wierny nauczaniu Marksa” – oświadczył Cardenal podczas jednej z konferencji prasowych w 1999 r.

W jego dorobku literackim znajdują się m.in. takie dzieła jak „Życie utracone”, „W hołdzie dla Indian amerykańskich”, „Pieśń narodu” , czy „Ewangelia chłopów z Solentiname” – książka napisana w duchu teologii wyzwolenia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze