Estonia przygotowuje się do objęcia prezydencji w UE

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Negocjacje w sprawie Brexitu i reforma unijnej polityki azylowej to jedne z ważniejszych kwestii, z którymi zmierzy się estońskie przewodnictwo w Radzie UE – przekonywał w środę w Brukseli premier Estonii Juri Ratas. Estonia obejmie tę rolę na początku lipca.

Będzie to pierwsza w historii unijna prezydencja tego kraju. Ratas przyleciał do Brukseli, by spotkać się w tej sprawie z szefem Komisji Europejskiej, Jean-Claude’em Junckerem. Wspólną konferencję prasową Juncker zaczął od zabawnego akcentu.

„Juri Ratas jest najmłodszym premierem, jakiego mamy w Europie. Urodził się w 1978 roku, a ja ożeniłem się w 1979 roku. (…) Czego nie lubię w Estonii to faktu, że są tam tak młodzi politycy” – powiedział żartobliwie. Poprzedni premier Estonii Taavi Roivas miał 35 lat, gdy obejmował to stanowisko.

Szef KE podkreślił, że w przeszłości małe kraje europejskie sprawujące prezydencję w Radzie UE odnosiły większe sukcesy niż te większe. Ocenił, że przygotowania Tallinna do objęcia przewodnictwa przebiegają dobrze. Dodał, że odwiedzi Estonię pod koniec czerwca.

Pytany, co dla Estonii będzie priorytetem podczas sprawowania prezydencji, Juncker wskazał sprawy związane z gospodarką cyfrową. „Estonia ma w tej kwestii niezwykłe doświadczenie, także jeśli chodzi o efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii” – zaznaczył.

Estonia miała pierwotnie sprawować przewodnictwo w Radzie UE w pierwszej połowie 2018 roku. Przedstawiciele państw Unii Europejskiej uzgodnili jednak w lipcu ubiegłego roku, że Estonia przejmie przewidywane dotąd dla Wielkiej Brytanii przewodnictwo w drugiej połowie 2017 roku. Brytyjska premier Theresa May oświadczyła wcześniej, iż jej kraj nie obejmie tego przewodnictwa z powodu zbliżających się negocjacji w sprawie Brexitu. W styczniu 2020 roku przewodnictwo przypadnie nadprogramowo Chorwacji.

Obecnie przewodnictwo w UE sprawuje debiutująca w tej roli Malta. Kraj ten liczy zaledwie 423 tys. mieszkańców i do UE wszedł wraz z Polską i innymi krajami w 2004 roku.

Estonia przygotowuje się do objęcia prezydencji w UE
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze