fot. EPA/ORIETTA SCARDINO

Etna wybuchła [ZDJĘCIA]

Widowiskowa erupcja wulkanu Etna na Sycylii rozpoczęła się wczoraj po południu. W rejonie Katanii unoszą się kłęby dymu, a z krateru wulkanu wypływają ogromne ilości lawy.

Jak podkreślają eksperci, to jedna z najbardziej spektakularnych aktywności wulkanu w ostatnim czasie. Z obserwacji prowadzonych przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii wynika, że aktywność ta narasta. W Katanii zebrał się sztab kryzysowy, by ocenić sytuację. Tamtejsze lotnisko zostało zamknięte. Na tę chwilę nie jest potrzebna ewakuacja mieszkańców. trumień lawy osiągnął wysokość 2 tys. m. Popiół spadał na domy, ulice i balkony w całym mieście. Służby ratownicze poinformowały, że ściśle monitorują sytuację w trzech wioskach u podnóża wulkanu – Linguaglossa, Fornazzo i Milo.


Etna to czynny stratowulkan na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jego aktualna wysokość to ok. 3340 m n.p.m. Wulkan zaczął powstawać ok. 500 tys. lat temu. Aktywność wulkaniczna Etny jest również jedną z najlepiej udokumentowanych na świecie. Pierwsze wzmianki o erupcjach pochodzą z ok. 1500 roku p.n.e. Szacuje się, że od tamtego czasu było ponad 200 wybuchów. Prawdopodobnie najpotężniejsza erupcja Etny trwała od 11 marca do 11 lipca 1669 r. Etna jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie i stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców rejonu. Jego aktywność w postaci wydobywających się gazów i pary można obserwować prawie cały czas. W czasie erupcji widać wyrzucane materiały piroklastyczne, w tym bomby wulkaniczne czy popiół.

fot. EPA/ORIETTA SCARDINO

Nazwa wulkanu pochodzi prawdopodobnie od greckiego wyrazu „aitho”, które oznacza „palić” lub fenickiego „attano” – „piec, palenisko”. Jednak nazwa „Etna” to nie jedyne określenie dla tego wielkiego, sycylijskiego wulkanu. Miejscowi nazywają go również Mungibeddu, Muntagna lub Mongibello. Ta ostatnia nazwa używana jest głównie w odniesieniu do samego szczytu Etny. Wulkan Etna jest częściowo terenem chronionym. W 1987 r. utworzono tu Park Regionalny Etna o powierzchni 580 km kw. Na tej powierzchni znajduje się ok. 200 jaskiń, które utworzyła płynąca lawa. Są one wykorzystywane przez turystów jako schronienie. Są też miejscem pochówków i magazynowania śniegu. Od 2013 roku Etna jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Galeria (5 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze