Eucharystia w miejscu, z którego pochodzi kult Miłosierdzia Bożego
– Żyjmy tak, aby dawać świadectwo, że widzieliśmy Pana, że dotykaliśmy Jego ran. Niech dzięki nam świat staje się bardziej ludzki i bardziej Boży – powiedział bp Szymon Stułkowski podczas uroczystej Eucharystii w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, miejscu, z którego pochodzi kult Miłosierdzia Bożego. To w płockim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia św. s. Faustyna Kowalska 22 lutego 1931 roku po raz pierwszy ujrzała Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”.
Uczestników głównej Eucharystii w Sanktuarium Bożego Miłosierdzie powitał ks. dr Tomasz Brzeziński, rektor tego miejsca. Przypomniał, że w sobotę od godziny 21.00 do 1.00 w nocy trwało czuwanie przed świętem Bożego Miłosierdzia. Wiele osób skorzystało ze spowiedzi: – Czujemy jak Jezus dotyka naszych serc, jak je kruszy. Ta Eucharystia jest dziękczynna – za dar miłosierdzia i łaski otrzymywane za wstawiennictwem św. Faustyny i św. Jana Pawła II – zaznaczył rektor.
W czasie liturgii słowa, drugie czytanie zostało odczytane w dwóch językach: po ukraińsku przeczytała je Ukrainka, która wraz z innymi kobietami i dziećmi mieszka obecnie w domu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Białej koło Płocka.
>>> Dziś Święto Miłosierdzia Bożego. Skąd się wzięło i o co tak naprawdę w nim chodzi?
Bp Szymon Stułkowski w homilii postarał się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego trzeba uczestniczyć w Eucharystii w każdą niedzielę. Zaznaczył, że Ewangelia czytana podczas ostatniej i obecnej niedzieli pokazuje spotkania Jezusa z apostołami, uczniami. W dzień zmartwychwstania Jezusa, gdy apostołowie ze strachu są zamknięci w Wieczerniku. Jezus nie robi im wyrzutów, mówi „Pokój wam” i daje władzę przekazywania tego, co wysłużył na krzyżu: Miłosierdzia Bożego, odpuszczenia grzechów mocą Ducha Świętego. Apostołowie zostają upoważnieni, aby „zrywać owoc z drzewa krzyża, drzewa zbawienia i przekazywać go grzesznikom”.
Gdy Jezus przychodzi tydzień później na życzenie Tomasza, znowu nic nie wypomina, pozwala włożyć Tomaszowi palec w Jego rany. On postanowił spotykać ze swoimi uczniami w dzień zmartwychwstania czyli w każdą niedzielę. Uczniowie mówią do Tomasza, że widzieli Pana, ale Tomasz musi zobaczyć Jezusa sam.
– To zadanie i zaproszenie skierowane do każdego z nas: mamy być tymi, którzy idą w świat mówiąc: „Widzieliśmy Pana”. Chodzi o styl naszego życia, o to, żeby ludzie patrząc na nas mogli powiedzieć „ona spotkała Jezusa”. Aby to się udało, musimy być tak nachalni jak Tomasz, musimy chcieć dotknąć ran Jezusa. On zostawił nam taką możliwość w sakramentach, na przykład w sakramencie pokuty wkładamy nasze palce w miejsce gwoździ i przebity bok Jezusa. To tam rodzą się sakramenty Kościoła – zaakcentował hierarcha.
Bp Stułkowski powiedział też, że święto Miłosierdzia Bożego jest okazją do rachunku sumienia, czy nam się to udaje. To dobrze, że tak wiele osób przyjęło gości z Ukrainy, to piękne świadectwo „widzenia Pana”, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, co dzieje się obecnie w Płocku. Ze statystyk z ostatnich lat wynika duży wzrost prób samobójczych i samobójstw: w 2020 roku było 112 prób samobójczych, w tym 8 skoków z mostu w Płocku, a w 2022 roku – 141 takich prób. Natomiast w pierwszym kwartale obecnego roku – było już 37 prób samobójczych.
Biskup zaznaczył, że wynika to często z różnych sytuacji, chorób, kryzysów, depresji, jednak „bądźmy czujni w naszym świadectwie, że widzieliśmy Pana”. Trzeba zwracać uwagę na to, co się dzieje, nie ulegać obojętności, pamiętać o specjalistycznej pomocy. W 2016 roku diecezja wydała poradnik, jak pomóc osobom, które noszą się z zamiarem samobójstwa.
>>> Ks. Studenski: miłosierdzie Boga dotyka ciemnych zaułków naszego życia
– Wszyscy zróbmy rachunek sumienia, bo skoro ktoś żyje wśród nas, w parafii, we wspólnotach, i nie szuka naszej pomocy, to może my nie dajemy mu poczucia, że mu pomożemy. Za to powinniśmy Boga w święto Miłosierdzia Bożego przeprosić. Zwróćmy uwagę na ludzi w potrzebie, w desperacji, módlmy się za nich, za ich rodziny i bliskich. Żyjmy tak, aby dawać świadectwo, że widzieliśmy Pana, że dotykaliśmy Jego ran. Niech dzięki nam świat staje się bardziej ludzki i bardziej Boży – zaapelował Pasterz Kościoła płockiego.
Biskup płocki uznał, że pomoże w tym zewnętrzny znak, obrzęd namaszczenia. On przypomni pierwsze dotknięcie Jezusa w czasie chrztu św. Zaznaczył, że jest to olej zapachowy, nardowy, z ziół z Ziemi Świętej: – Prośmy o to, abyśmy pachnieli Panem Bogiem, abyśmy mogli powiedzieć, spotkaliśmy Pana, że widzieliśmy Pana. Zapach poznania Zbawiciela mamy roznosić w świecie, w którym żyjemy – konkludował biskup.
Na zakończenie Eucharystii s. Diana Kuczek ISMM, przełożona domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku podziękowała wspólnotom, zaangażowanym w organizację święta Bożego Miłosierdzia. W tym gronie byli m.in. Wspólnota „Faustinum”, Wojownicy Maryi, Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, harcerki ZHR z całej Polski i wszyscy, którzy „należą do Jezusa Miłosiernego”.
Obchody święta Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia poprzedziło nocne czuwanie – Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski, z udziałem Wojowników Maryi. W programie był Apel Jasnogórski, różaniec, adoracja Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia i Eucharystia o północy, sprawowana przez bp. Szymona Stułkowskiego.
***
Płock, to jedno z miast, poza Krakowem i Wilnem, związanych ze św. siostrą Faustyną Kowalską (1905-1938), jej objawieniami Jezusa Miłosiernego oraz kultem Bożego Miłosierdzia. „W myślach przemierzam ten świetlisty szlak, na którym św. Faustyna Kowalska przygotowywała się do przyjęcia orędzia o miłosierdziu – szlak od Łodzi i Warszawy, poprzez Płock, Wilno po Kraków” – te słowa wypowiedział papież Jan Paweł II 30 kwietnia 2000 roku w Rzymie, podczas kanonizacji s. Faustyny.
W latach 1930-1932 roku s. Faustyna pracowała w Płocku w przyklasztornej piekarni, kuchni i sklepie. Była zakonnicą tzw. drugiego chóru. Dnia 22 lutego 1931 roku, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego.
Wydarzenie to opisała w swym „Dzienniczku” (powstawał w latach 1934-1938): „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady /…/. Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”. W tym roku mija 92. rocznica tego wydarzenia.
Jezus Miłosierny zwrócił się też do s. Faustyny, „sekretarki Bożego Miłosierdzia”, aby zostało ustanowione Święto Miłosierdzia. Dał obietnice z nim związane: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia” (Dz. 299); „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie Moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski” (Dz. 699); „Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest Świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu” (Dz. 742).
W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił encyklikę „Dives in misericordia” – o Bożym Miłosierdziu. 5 maja 2000 roku Kongregacja Kultu Bożego i ds. Dyscypliny Sakramentów wydała dekret ustanawiający obowiązujące w całym Kościele powszechnym Święto Miłosierdzia Bożego. 18 kwietnia 1993 roku, w Niedzielę Miłosierdzia, s. Faustyna Kowalska została beatyfikowana. 30 kwietnia 2000 roku – w Roku Wielkiego Jubileuszu, także w Święto Miłosierdzia, odbyła się jej kanonizacja. W tym roku przypada 30 kwietnia przypada 23. rocznica kanonizacji św. s. Faustyny Kowalskiej, a 18 kwietnia – 30. rocznica jej beatyfikacji. 17 sierpnia 2002 roku papież Jan Paweł II w Krakowie – Łagiewnikach zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 w Płocku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z relikwiami św. Faustyny i obrazem Jezusa Miłosiernego autorstwa Elżbiety Plewy-Hoffman.
Została podjęta decyzja o budowie nowej świątyni oraz zaplecza duszpasterskiego i socjalnego dla pielgrzymów. Kamień węgielny (z Kalwarii w Jerozolimie) pod rozbudowę poświęcił biskup płocki Piotr Libera w Święto Miłosierdzia 19 kwietnia 2009 roku. 15 maja 2015 roku rozpoczęła się rozbudowa sanktuarium, która nadal trwa. Docelowo powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma, nowe Muzeum św. Siostry Faustyny.
Obecnie przełożoną domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku jest s. Diana Kuczek ISMM, a rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Tomasz Brzeziński.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |