fot. EPA/JOSE JACOME

Europa łagodzi restrykcje dotyczące limitów w kościołach

Władze wielu państw Europy decydują się na łagodzenie restrykcji wprowadzanych w związku z pandemią koronawirusa. Zdejmowanie obostrzeń dotyczy także Kościołów i związków wyznaniowych. 

Poluzowanie restrykcji ma związek z wyraźnym spadkiem dynamiki zakażeń Covid-19 na całym kontynencie. W niektórych jego regionach wspólnoty czekały  na ten krok rządzących od bardzo dawna. 

>>> Premier zdecydował: będzie luzowanie obostrzeń w kościołach

Austria

Od czwartku 10 czerwca wchodzą w Austrii złagodzone przepisy czasu pandemii koronawirusa dotyczące otwartych nabożeństw z udziałem wiernych. Najważniejszą ulgą jest zmniejszenie minimalnej odległości z dwóch do jednego metra. Dla nabożeństw na wolnym powietrzu nie będzie już obowiązywał wymóg maski FFP2.

Ponieważ podczas nabożeństw w zamkniętych pomieszczeniach i na wolnym powietrzu nie jest wymagany dowód szczepienia, testu lub wyzdrowienia, duża część dotychczasowych środków ochronnych pozostanie w mocy. Na przykład, podczas nabożeństw w zamkniętych pomieszczeniach pozostaje obowiązkowe noszenie masek FFP2, muszą też być dostępne w wystarczających ilościach środki dezynfekujące.

>>> W Austrii mieszka 5 mln katolików

Podczas przyjmowania Komunii świętej wierni nadal stoją w odległości co najmniej dwóch metrów od siebie, podobnie jak podczas spowiedzi. W Austrii spowiedź odbywa się bowiem w specjalnych pomieszczeniach w kościołach, nie używa się zabudowanych konfesjonałów. W przypadku „uroczystości religijnych o charakterze jednorazowym” – czyli chrztu, pierwszej Komunii, bierzmowania i ceremonii ślubnych – nadal obowiązują specjalne środki bezpieczeństwa, są też  specjalne osoby, które czuwają nad przestrzeganiem zasad przez uczestników wydarzenia.

fot. EPA/CLEMENS BILAN

Szwajcaria

Decyzją Rady Konfederacji wprowadzono w Szwajcarii złagodzenie przepisów antycovidowych dotyczących Kościoła. 

W świątyni może przebywać jednorazowo do 100 osób, ale połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna (dotychczas było to 50 osób i jedna trzecia zajętych miejsc siedzących).

Na zewnątrz może się zgromadzić do 300 osób, zajęta może być połowa miejsc (dotychczas 100 osób i 1/3 zajętych miejsc).

>>> Lourdes: sanktuarium nie będzie wymagało paszportów covidowych

Do tej liczby wlicza się celebransów oraz innych uczestników uroczystości. Przepisy te dotyczą także chrztów, ślubów, pierwszej Komunii, bierzmowania i innych uroczystości kościelnych. Uczestnicy uroczystości religijnych muszą mieć maski i zachować 1,5-metrowy odstęp.

Belgia

Decyzją władz belgijskich od środy liczba osób, które mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych w kościołach, synagogach i meczetach zostanie zwiększona z 15 do 100 osób. W uroczystościach na zewnątrz będzie mogło brać udział 200 osób (dotychczas 50 osób).

>>> W Belgii znów można uczestniczyć we mszy św. „Ludzie naprawdę są spragnieni Eucharystii” – mówią oblaci

Od 1 lipca 2021 r. liczba osób biorących udział w uroczystościach religijnych w pomieszczeniach zostanie zwiększona do 200 osób, a na świeżym powietrzy do 400 osób.

Rząd zakłada, że wszelkie obostrzenia zostaną zniesione od 1 września 2021 r. Zaznacza jednak, że będzie to uzależnione od sytuacji pandemicznej.

fot. EPA/PAULO CUNHA

Hiszpania

Większość wspólnot autonomicznych Hiszpanii od niedzieli 13 czerwca luzuje obostrzenia dotyczące uczestnictwa wiernych w nabożeństwach w świątyniach. W większości regionów podczas mszy kościoły będą mogły być wypełnione w 50-75 proc. swej pojemności.

>>> Hiszpania: burmistrz usunął krzyż z centrum miasta. Stanie tam nowoczesna rzeźba

Największe zmiany służby medyczne przeprowadziły na Balearach, gdzie od 6 bm. kościoły mogą się zapełnić w 100 proc., a jedynymi obostrzeniami są tam zachowanie 1,5-metrowego odstępu społecznego, noszenie masek ochronnych i zakaz wypełniania kropielnic wodą święconą.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze