fot. unsplash/Calvin Hanson

Europa Środkowa i jej znaczenie dla chrześcijaństwa Europy

W czwartek 7 kwietnia odbędzie się szósty w tym roku akademickim wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum. Prelekcję zatytułowaną „Europa Środkowa: czy chrześcijańska Europa może bez niej przetrwać?” wygłosi Ewa Thompson, wykładowczyni Rice University w Houston.

Wykład rozpocznie się o godzinie 16:30 w Auli 11 na uniwersytecie Angelicum i będzie transmitowany na żywo:

Niegermańska Europa Środkowa

Wykład rozpocznie się od wyjaśnienia, dlaczego prelegentka używa wyrażenia „niegermańska Europa Środkowa” zamiast „Europa Wschodnia”. W swoim wykładzie profesor Thompson dowodzi, że to ostatnie wyrażenie zyskało popularność, ponieważ przykrywało „grzechy imperiów”. Przeanalizuje trzy wydarzenia z historii Europy, które zdają się potwierdzać tę tezę: debaty toczące się podczas Soboru w Konstancji, dotyczące stosunku do pokojowo nastawionych pogan; bitwę pod Wiedniem, która uchroniła cesarstwo austriackie przed opanowaniem przez Turków osmańskich; oraz wojnę polsko-sowiecką, która nastąpiła bezpośrednio po I wojnie światowej.

Autorka stwierdzi, że nie-germańscy mieszkańcy Europy Środkowej zostali usunięci przez filozofów i historyków różnych imperiów ze zbioru aktywnych podmiotów w Europie i zredukowani do bezkształtnego tłumu zwolenników o niepewnym pochodzeniu. W rezultacie historia Europy została poważnie zniekształcona, a chrześcijaństwo w Europie osłabione. Porównanie poziomu dechrystianizacji w świecie zachodnim z poziomem dechrystianizacji w niegermańskiej Europie Środkowej dowodzi, że ta druga zachowała wiele z tego, czego zabrakło w pierwszej. Wykład zakończy się apelem o korzystanie z doświadczeń i wiedzy niegermańskiej Europy Środkowej, o intensyfikację tłumaczeń tekstów i popularyzację nauki niegermańskich języków środkowoeuropejskich.

fot. cathopic

Comiesięczne otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, Rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły. W ramach tegorocznego cyklu swoje wykłady wygłoszą: Lord John Alderdice, Jean-Luc Marion, George Weigel, Andrea Riccardi, John Milbank, Carl A. Anderson, Ewa Thompson i Stanisław Grygiel.

*

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze