- To event minęło.
Słowo św. Eugeniusza, 10 grudnia 2024
10 grudnia
Wydarzenie Nawigacja
Prosimy Waszą Świątobliwość, abyśmy nazwali się oblatami Maryi Niepokalanej
Eugeniusz, zdecydowawszy się na zmianę nazwy Zgromadzenia, poprosił zatem papieża, aby oficjalnie nadał nam to imię. Eugeniusz był w stanie wszędzie rozgłosić, że to nazwa, którą nadał nam papież.
Jednocześnie Wasza Świątobliwość jest proszona, aby wbrew zatwierdzającym zechciała nam przydzielić nazwę Oblatów Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi zamiast Oblaci Świętego Karola, aby uniknąć jakiegokolwiek pomieszania z nazwami innych zgromadzeń
Jak zauważył ojciec Fernand Jetté, nazwa rodziny zakonnej wyraża jego naturę, istotę i funkcję. Wydaje się, że wybór nazwy Misjonarze Oblaci Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi dla ojca de Mazenod był dojrzewaniem do nowej i bardziej pogłębionej wizji Zgromadzenia. Odkrywa Maryję, która jest najbardziej adekwatnym wzorem życia apostolskiego, jakiego pragnął dla swego Zgromadzenia oraz wzorem osoby najbardziej zaangażowanej dla Chrystusa, ubogich i Kościoła (Lubowicki, Maryja: Słownik Wartości Oblackich).
… i wyrazić, jeśli Wasza Świątobliwość uważa to za słuszne, że wyraża zgodę, aby ksiądz de Mazenod, który jednogłośnie w wyborach swoich współbraci został mianowany, był i pozostał superiorem Stowarzyszenia Misjonarzy (odtąd nazywanego, jeśli Wasza Świątobliwość sobie tego życzy), Oblatami Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi. Najpokorniejszy, najwierniejszy i całkowicie oddany syn Waszej Świątobliwości, ksiądz de Mazenod, wikariusz generalny z Marsylii (Prośba o zatwierdzenie przedłożona papieżowi Leonowi XII, 08.12.1825, w: PO I, t. XIII, nr 48).
Zgodnie ze zwyczajem tamtej epoki superior generalny był wybierany do końca życia. Eugeniusz poprosił papieża jedynie o to, aby ratyfikował to, na co misjonarze zdecydowali się w 1816 i 1818 r.
Wtedy matka Jego powiedziała do sług: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie (J 2,5).
Franc Santucci OMI, tłum. Roman Tyczyński OMI