Kalendarz liturgiczny

Kalendarz liturgiczny na wtorek 19 marca 2024 r.

PIERWSZE CZYTANIE

2 Sm 7,4-5a.12-14a.16

Mesjasz będzie potomkiem Dawida

Czytanie z Drugiej Księgi Samuela

Pan skierował do Natana następujące słowa: „Idź i powiedz mojemu słudze Dawidowi: To mówi Pan: «Kiedy wypełnią się twoje dni i spoczniesz obok swych przodków, wtedy wzbudzę po tobie potomka twojego, który wyjdzie z twoich wnętrzności, i utwierdzę jego królestwo. On zbuduje dom imieniu memu, a Ja utwierdzę tron jego królestwa na wieki. Ja będę mu ojcem, a on będzie Mi synem.

Przede Mną dom twój i twoje królestwo będzie trwać na wieki. Twój tron będzie utwierdzony na wieki»”.

Oto słowo Boże

PSALM RESPONSORYJNY

Ps 19,2-3.4-5.27 i 29

Refren: Jego potomstwo będzie trwało wiecznie.

Będę na wieki śpiewał o łasce Pana,
moimi ustami Twą wierność będę głosił
przez wszystkie pokolenia.
Albowiem powiedziałeś:
„Na wieki ugruntowana jest łaska”,
utrwaliłeś swą wierność w niebiosach.

„Zawarłem przymierze z moim wybrańcem,
przysiągłem mojemu słudze, Dawidowi:
Utrwalę twoje potomstwo na wieki
i tron twój umocnię na wszystkie pokolenia”.

„On będzie wołał do Mnie: «Tyś jest Ojcem moim,
moim Bogiem, Opoką mego zbawienia».
Na wieki zachowam dla niego łaskę
i trwałe z nim będzie moje przymierze”.

DRUGIE CZYTANIE

Rz 4,13.16-18.22

Wbrew nadziei uwierzył nadziei

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Rzymian

Bracia:
Nie od wypełnienia Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od usprawiedliwienia z wiary.

I stąd to dziedzictwo zależy od wiary, by było z łaski i aby w ten sposób obietnica pozostała niewzruszona dla całego potomstwa, nie tylko dla potomstwa opierającego się na Prawie, ale i dla tego, które ma wiarę Abrahama. On to jest ojcem nas wszystkich, jak jest napisane: „Uczyniłem cię ojcem wielu narodów” przed obliczem Boga. Jemu on uwierzył jako Temu, który ożywia umarłych, i to, co nie istnieje, powołuje do istnienia.

On to wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się ojcem wielu narodów zgodnie z tym, co było powiedziane: „takie będzie twoje potomstwo”.

Dlatego też poczytano mu to za sprawiedliwość.

Oto słowo Boże

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ

Por. Ps 84,5

Chwała Tobie Królu wieków

Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
będą Ciebie wychwalali na wieki.

Chwała Tobie Królu wieków

EWANGELIA

Mt 1,16.18-21.24a

Józef poznaje tajemnicę Wcielenia

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.

Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.

Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.

Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Oto słowo Pańskie.

albo:

EWANGELIA

Łk 2,41-51a

Maryja i Józef znajdują Jezusa w świątyni

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy Jezus miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych.

Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.

Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: „Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”.

Lecz On im odpowiedział: „Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany.

Oto słowo Pańskie.

 Z Ewangelii na dziś: „Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem prawym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański” (Mt 1, 16.18-21.24a).  

 

Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – swoisty „oddech” w czasie Wielkiego Postu. Przyznam, że lubię wracać do tej Ewangelii. Józef decyduje się w niej, aby nie oddalać Maryi ze swego domu, choć Ona jest w ciąży – ale nie z nim. Gdyby ją zostawił, być może byłaby skazana na śmierć przez ukamienowanie, zgodnie z ówczesną tradycją. Odpowiada jednak pozytywnie na słowa anioła: „Nie bój się wziąć do siebie Maryi”. To ważny moment w życiu wiary. Oprócz Jezusa, który jest zawsze na pierwszym miejscu, warto zabrać pod dach swego życia Maryję – jak Józef. To najpiękniejsza kobieta w historii świata, bo żyjąca bez grzechu. Zawsze wskazywała na Boga, realizowała Jego wolę. Warto Ją w tym naśladować, jak robiło, z dobrym skutkiem, wielu ludzi w historii Kościoła. 

Marcin Wrzos OMI 

Katolicy rzymscy:

5. TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU
Wspomnienia: Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny (uroczystość)

Prawosławni:

Dzień postny
Czytanie Kanonu świętego Andrzeja z Krety
Odnalezienie przez cesarzową Helenę w 326 roku Krzyża Świętego
Częstochowskiej ikony Matki Bożej
Świętych 42 męczenników z Amorei (ok. 845)
Święci dnia:
Konon z Ikonium, starszy (270-275)
Arkadiusz z Cypru (ok. 361)
Helena, cesarzowa (327)

Luteranie:

Żydzi:

Muzułmanie:

wiara.pl/KalendarzTrzechReligii

Synodalność: słuchanie siebie nawzajem z miłością i kierowanie się Ewangelią

Ojciec Dassy został mianowany superiorem nowej wspólnoty w Nancy. Był poważnym intelektualistą i odpowiedzialny za dom złożony z 20 osób, w tym młodych księży i wielu nowicjuszy. 28-letni ojciec Santoni był mistrzem nowicjuszy i wydaje się, że młodzi księża różnili się w kilku kwestiach z ojcem Dassy. Najwyraźniej poskarżył się Eugeniuszowi.

Nie tylko o. Santoni, ale wszyscy pozostali ojcowie mają prawo powściągliwie i z należytym szacunkiem zrobić wam uwagę. Ojciec ma obowiązek dostosować się i wymagać, że dostosowuje się do tego, co zostało napisane. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się ze mną. Wszystko to powinno dokonywać się tak jak należy ze względu na większe dobro, łącznie z uwzględnieniem wszystkich obowiązków, do których nawzajem są zobowiązani poruszeni miłością Jezusa Chrystusa i dobrze wychowani bracia. Zwróćcie jednak uwagę, że sami osobiście powinniście dawać przykład jak największej dokładności we wszystkim, co w odniesieniu do rzeczy czy też osób zaleca Reguła (List do o. Toussaint Dassy, w Nancy we Francji, 07.03.1848, w: PO I, t. X, nr 970).

Eugeniusz odesłał go do Konstytucji i Reguł, które miały służyć jako przewodnik dla życia i misji wspólnoty.

W dobie synodalności interesujące jest zobaczenie tego ducha odzwierciedlonego w słowach Eugeniusza. Ci, którzy mają władzę, mają i obowiązek słuchać opinii innych, niezależnie od tego, jak bardzo mogą być one krzywdzące. W takich przypadkach muszą kierować się miłością Jezusa Chrystusa. Nie jest to subiektywne ćwiczenie, ale postępowanie zgodne z tym, co napisano. W tym przypadku jest to Ewangelia odzwierciedlona w oblackiej Regule, zatwierdzonej przez Kościół jako wyraz Ewangelii. Czyż nie o to właśnie chodzi w synodalności? O słuchanie siebie nawzajem z miłością i pozwalanie się prowadzić Ewangelii.

Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI