- To event minęło.
Słowo św. Eugeniusza, 15 sierpnia 2022
2022-08-15
Wydarzenie Nawigacja
Szczęśliwe święto wszystkich członków naszej mazenodowskiej rodziny
W tę 200 rocznicę pobłogosławienia figury Madonny Oblackiej i wszystkich łask, jakie to wydarzenie nam przyniosło, zapraszam do refleksji nad pewną ikoną oblackiej Madonny.
Artystka, Lauretta Agolli, opisuje tę ikonę w następujący sposób:
Jest to bizantyjska, święta ikona Maryi, inspirowana figurą Madonny oblackiej i jej znaczeniem w życiu św. Eugeniusza i rodziny Mazenodów.
Ikona Maryja, serce studiów oblackich została stworzona dla oblatów Maryi Niepokalanej, aby uhonorować międzynarodowy program studiów oblackich ustanowiony przez Katedrę Studiów Oblackich Kusenbergera.
Jest to święty obraz, który przedstawia rzeczywistość poza naszymi zmysłami i ukazuje nam niewidzialny świat, czyniąc go widzialnym. Jest dwuwymiarowy (bez głębi) i wzywa wszystkich, którzy go widzą, do przejścia na drugą stronę.
Maryja jest ukazana z 12 gwiazdami wokół głowy, reprezentującymi koronę nieśmiertelności. Przyobleczona jest w złotą szatę, która symbolizuje obecność Boga, który otacza Jej życie. W tej ikonie złoto mieni się i odzwierciedla nieskończone odcienie i aspekty Boga, podobnie jak życie Maryi jako uczennicy.
Maryja z miłością i troską spogląda na Boga. To właśnie ta miłość i Boże przesłanie wypełniają serce Maryi (na Jej sercu położona jest dłoń) i otrzymując, wyciąga rękę do nas, by dzielić się tym wszystkim, co Bóg Jej daje. Jest to eliptyczna wymiana między Bogiem a widzem poprzez serce Maryi.
Niebieski kolor tła oznacza boskość, a także symbolizuje nieskończoność nieba i wieczności; jest to kolor Matki Bożej, która jest transcendentna. Maryja stoi na półksiężycu. Pełny kształt księżyca jest częściowo widoczny dla świata, a częściowo w świecie niewidzialnym. Księżyc zaprasza nas również do przejścia na drugą stronę.
Zielony kolor węża to kolor natury i ziemi. Fakt, że Maryja stoi na głowie węża, nawiązuje do pierwszej biblijnej obietnicy zbawienia (Rdz 3,15). Sugeruje to, że prosi widza o skupienie się mniej na pokusach naszego ziemskiego środowiska, a bardziej na pewności Bożego zbawienia, które święty Eugeniusz głosił przez całe swoje życie.
W procesie tworzenia tej ikony pociągało mnie słuchające i dzielące się serce Maryi Niepokalanej. Z pewnością to samo serce słuchania i komunikacji przemówiło do świętego Eugeniusza. To właśnie serce Maryi, poprzez tę ikonę, wyraża misję świętego Eugeniusza, czyli doświadczać i głosić miłość Boga – taka też jest misja Katedry Studiów Oblackich Kusenbergera.
Frank Santucci OMI, tłum. o. Roman Tyczyński OMI