Fatima: już wiadomo, że będzie rekordowa liczba pielgrzymów
Do Fatimy, w której obchodzona jest setna rocznica objawień maryjnych, docierają miliony pielgrzymów z całego świata. Większość z nich udaje się do portugalskiego sanktuarium indywidualnie lub w małych grupkach, zazwyczaj z rodziną lub znajomymi.
Na blisko cztery miesiące przed zakończeniem jubileuszowego roku objawień w Fatimie wiadomo już, że do tej portugalskiej miejscowości dotrze w 2017 r. rekordowa liczba pielgrzymów. Wprawdzie władze sanktuarium Matki Bożej Różańcowej zapewniają, że trudno będzie im zliczyć łączną liczbę gości, gdyż nie rejestrują liczby wiernych napływających indywidualnie, ale władze miejscowej gminy szacują, że w roku stulecia objawień dotrze ich tam ponad 8 mln. Aż 1,5 mln osób odwiedziło tę portugalską miejscowość 12 i 13 maja podczas centralnych uroczystości, na które przybył papież Franciszek.
Papieskie sanktuarium
Majowa wizyta papieża, podczas której kanonizował on dwójkę wizjonerów z Cova da Iria – Franciszka i Hiacyntę Marto – przejdzie do historii jako jedna z najliczniejszych, a zarazem najbardziej strzeżonych przez służby bezpieczeństwa. Według różnych źródeł w Fatimie było 12 i 13 maja więcej ludzi, niż podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do tego portugalskiego sanktuarium.
Na bliskie związki Jana Pawła II z sanktuarium fatimskim zwracają uwagę także polscy pielgrzymi. 40-letni Adam z Warszawy, który w tym roku po raz pierwszy odwiedził portugalską miejscowość przyznaje, że do Fatimy przybył z intencją uzyskania odpustu w roku jubileuszowym. Zamierzał też odwiedzić „miejsce bliskie polskiemu papieżowi”. – Chciałem być tutaj, u stóp Matki Bożej 13 maja 1981 r., czyli w dniu Matki Bożej Fatimskiej – przypomniał polski pielgrzym.
Poza Janem Pawłem II i Franciszkiem do Fatimy docierali także dwaj inni papieże: Paweł VI oraz Benedykt VI. Bliskie związki papieży z sanktuarium były tematem lipcowego sympozjum, jakie zorganizowano w Fatimie w ramach tzw. szkoły letniej. W wydarzeniu wzięło udział około 80 studentów z kilku państw świata, w tym m.in. z Hiszpanii, Brazylii i Stanów Zjednoczonych. W trakcie debaty ks. Carlos Cabecinhas, rektor Sanktuarium Matki Bożej Różańca Świętego w Fatimie, zachęcił młodych do podejmowania studiów na temat fenomenu objawień fatimskich i ich przesłania. Przyznał, że dotychczas tematyka ta nie znalazła dużego poklasku wśród naukowców na świecie. – Tematem godnym zainteresowania świata akademickiego powinny być liczne papieskie wizyty w Fatimie. Nie należy ich ignorować – stwierdził ks. Cabecinhas. Rektor ujawnił, że uczestnicy szkoły letniej w Fatimie na co dzień studiują na różnych kierunkach, m.in. historii, religioznawstwie, ekonomii, turystyce i dziennikarstwie. W zadedykowanym wizytom papieskim w Fatimie kursie wzięli też udział dziennikarze katoliccy z Portugalii.
Franciszek pomógł się modlić
Tegoroczna wizyta papieża Franciszka w Fatimie została bardzo dobrze oceniona przez Portugalczyków. Wzrosła także ich sympatia wobec następcy św. Piotra. Już na kilka dni przed tym wydarzeniem aż 91 proc. ankietowanych mieszkańców Portugalii przyznawało, że pontyfikat Franciszka jest dobry lub bardzo dobry. Wizyta papieża okazała się sukcesem, także jeśli chodzi o liczbę próśb składanych w sanktuarium. Jego władze ujawniły, że jeszcze przed przybyciem Ojca Świętego, w okresie od stycznia do maja br. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie otrzymało ponad 71 tys. próśb o modlitwę z całego świata. W takim samym okresie minionego roku podobne prośby zostały zgłoszone tam w liczbie 34 tys. Władze sanktuarium ujawniły, że część z próśb trafia do tego miejsca kultu poprzez e-maile oraz listy pocztowe, najczęściej w języku portugalskim, włoskim lub francuskim. Wśród nich jest wiele próśb za osoby, które targnęły się na swoje życie. Większość listów dotyczy problemów natury osobistej i rodzinnej. Nie brakuje wśród nich próśb wynikających z desperacji osób. Stan ten wynika z różnych powodów: finansowych, uczuciowych, zdrowotnych i innych – wyjaśniła Sandra Dantas z biura prasowego portugalskiego sanktuarium maryjnego. Większość próśb pielgrzymi zostawili w rektoracie sanktuarium, w Kapliczce Objawień oraz przy grobach trójki pochowanych w Fatimie małych wizjonerów: św. Franciszka i św. Hiacynty Marto, a także Sługi Bożej Łucji dos Santos.
Polacy w czołówce
Choć władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odmawiają podania precyzyjnej liczby Polaków docierających w tym roku do tej portugalskiej miejscowości, to potwierdzają, że należą oni do czołowych nacji w Fatimie. Szczegóły zostaną opublikowane dopiero w grudniu. Już teraz jednak wiadomo, że są oni w pierwszej trójce zagranicznych nacji, po Włochach i Hiszpanach. – W czołówce pielgrzymów przybywających do nas w zorganizowanych grupach są również kraje spoza Europy, takie jak Brazylia, Stany Zjednoczone oraz Korea Południowa. Zaobserwowano również obecność pielgrzymów z państw, które rzadko są reprezentowane w Fatimie, takich jak np. Malezja, Chiny, Republika Południowej Afryki, Kongo, Panama, Sri Lanka, czy Indie.
Z tego ostatniego dotarł do tej portugalskiej miejscowości nawet Rajendra Pachauri, który w 2007 r. odebrał w imieniu kierowanego przez siebie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) pokojową nagrodę Nobla. Indyjski inżynier, który jest wyznawcą hinduizmu, przyznał, że maryjne sanktuarium stanowi nieodłączny punkt wizyty podczas jego podróży do Portugalii. Wyjaśnił, że odwiedza Fatimę, gdyż ma do „tego miejsca ogromny szacunek”, a dodatkowo uznaje je „za źródło spokoju”.
Wielu docierających do Fatimy pielgrzymów przyznaje, że ich wizyta ma ścisły związek z obchodzonym aktualnie rokiem jubileuszowym. Justyna i Gabriel Góreccy z Warszawy tłumaczą, że od dłuższego czasu nosili się z zamiarem udania do Portugalii. – Na trasie naszej podróży nie mogło zabraknąć tego tak bardzo popularnego, również w Polsce, sanktuarium. Jesteśmy tu, gdyż wychodzimy z założenia, że każdy katolik odwiedzający ten iberyjski kraj powinien przybyć do tego miejsca modlitwy – powiedziało nam małżeństwo ze stolicy.
Najwięcej osób docierających w tym roku do Fatimy robi to jak Góreccy – podróżuje indywidualnie. Pracownicy sanktuarium potwierdzają, że gołym okiem widać większą liczbę gości, szczególnie obcokrajowców. Wyraźnie wzrosła również liczba pątników w grupach. – W lipcu br. zapowiedziało swój przyjazd do naszego sanktuarium 809 grup liczących łącznie prawie 38 tys. pielgrzymów, czyli aż czterokrotnie więcej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem – oszacowała Carmo Rodeia.
Jeszcze większa różnica widoczna jest podczas uroczystości wspomnienia objawień maryjnych. W dniach 12 i 13 lipca br. do Fatimy przybyło 262 zagraniczne grupy liczące blisko 11 tys. pielgrzymów, czyli niemal pięciokrotnie więcej niż przed rokiem.
Pielgrzymki narodów
Rok jubileuszowy stulecia objawień maryjnych w Cova da Iria skłania do organizacji dużych pielgrzymek tzw. „narodowych”. Jedną z największych była zorganizowana pod koniec czerwca peregrynacja Libańczyków. Podczas dwudniowego pobytu goście z tego kraju Bliskiego Wschodu wzięli udział m.in. w różańcu w Kapliczce Objawień, gdzie część modlitwy została odmówiona po arabsku. Jak ujawniły w komunikacie władze portugalskiego sanktuarium maryjnego, w narodowej pielgrzymce do Fatimy wzięło udział około 10 tys. obywateli Libanu.
Pomiędzy 9 a 10 czerwca odbyła się 39. Pielgrzymka Dzieci, która zgromadziła kilka tysięcy najmłodszych z wszystkich portugalskich diecezji. Z kolei ponad 200 tys. wiernych, głównie z Portugalii i Włoch, uczestniczyło 12 i 13 czerwca w uroczystościach stulecia drugiego objawienia Maryi w Cova da Iria. Miesiąc później do Fatimy dotarła wielonarodowa pielgrzymka z państw byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). W skład delegacji liczącej około stu osób z krajów Wschodu weszli hierarchowie, księża oraz świeccy z Rosji, Białorusi, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Turkmenistanu, w tym m.in. zwierzchnicy diecezji w Irkucku, Nowosybirsku, Saratowie oraz Astanie.
Wojenne peregrynacje
Związane z fatimskim jubileuszem wydarzenia organizowane są również poza Portugalią. Jednym z najbardziej wyjątkowych była peregrynacja figurki Matki Bożej Fatimskiej po ogarniętym wojną Iraku. 13 maja w archidiecezji Irbilu, w północnym Iraku, rozpoczęła się pielgrzymka fatimskiej figury. Jak ujawnili przedstawiciele miejscowego Kościoła, wydarzeniu przewodniczył arcybiskup Irbilu Bashar Warda. Pomysł pielgrzymki figury Matki Boskiej Fatimskiej po Iraku narodził się w ubiegłym roku podczas wizyty abp Wardy w Portugalii. Duchowny przybył tam na zaproszenie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na początku tego roku katolicy z parafii usytuowanych w zachodniej części archidiecezji lizbońskiej przekazali środki pieniężne oraz dewocjonalia dla chrześcijan z Irbilu. Trafiły one tam za pośrednictwem organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, która również wsparła akcję kwotą pieniężną. Wraz z pomocą materialną do chrześcijan z irackiego miasta wysłane zostały również wykonane przez portugalskie dzieci różańce, a także figura Matki Bożej Fatimskiej. 12 lutego podczas uroczystości w podlizbońskim Cascais poświęcił ją patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente. W listopadzie ubiegłego roku sanktuarium w Fatimie wysłało do innego miasta ogarniętego wojną – syryjskiego Aleppo – inną figurkę Matki Bożej w odpowiedzi na prośbę tamtejszego maronickiego arcybiskupa Josepha Tobji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |