Fot. W. Wylegalski

Fatimski jubileusz w Owińskach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

We wtorek od godzinie 12.oo w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Owińskach archidiecezja poznańska świętowała 100-lecie objawień w Fatimie. Uroczystości prowadził ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski w asyście  poznańskich biskupów.

Mimo zwyczajnego dnia, godzin raczej przeznaczonych na pracę zawodową do sanktuarium przybyło mnóstwo wiernych.  Po mszy świętej przeszła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

Fot. W. Wylegalski

Takiej scenerii obchodów 100. rocznicy objawień mogła pozazdrościć poznaniankom niejedna parafia w Wielkopolsce. Nie dość, że w Owińskach znajduje się najstarsza w regionie figura Matki Bożej Fatimskiej. Nie dość, że tamtejsze sanktuarium maryjne zostało niedawno fantastycznie kompleksowo wyremontowane. To jeszcze do ogrodów parafialnych na świętowanie uroczystości zostali zaproszeni dosłownie wszyscy jej uczestnicy.

Fot. W. Wylegalski

Figurę Matki Bożej Fatimskiej Owińska zawdzięczają staraniom ks. Walentego Szymańskiego, tutejszego proboszcza (1963-73), który w 1964 r. spotkał się z ks. proboszczem Ewaldem Kasperczykiem z Turzy na Śląsku. To on pierwszy w Polsce sprowadził figurę Matki Bożej Fatimskiej i rozpowszechnił w naszym kraju nabożeństwo do niej. Ks. Szymański zainspirował ideą abp. Antoniego  Baraniaka, który, jadąc do na Drugi Sobór Watykański jesienią 1964, obiecał figurę podpoznańskiej wsi. Słowa dotrzymał – 13 maja 1965 roku Matka Boża Fatimska wkroczyła do owińskiej świątyni w asyście ponad 70 osób duchownych – kapłanów i sióstr zakonnych – i ponad 2000 wiernych

Galeria (16 zdjęć)
Fatimski jubileusz w Owińskach
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze