fot. cathopic

Rozpoczął się Festiwal Organowy w Olkuszu, gdzie znajdują się najstarsze organy w Poslce

W bazylice kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu rozpoczął się Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2021”. Wydarzenia skupiają swoją uwagę wokół organów wybudowanych przez Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w latach 1611-1633.

Każdemu z czterech koncertów festiwalu towarzyszyć będzie prelekcja poświęcona różnym aspektom powstania tych wyjątkowych organów. Będą to informacje dotąd niepublikowane – zapowiedział dr hab. Krzysztof Urbaniak, dyrektor artystyczny festiwalu pracujący na co dzień jako adiunkt Akademii Muzycznej w Łodzi i Krakowie.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii dr. Tadeusza Łyczakowskiego pt. „Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie”. Prezentowana jest w Centrum Kultury w Olkuszu przy ul. Szpitalnej.

Organy znajdujące się w olkuskiej bazylice pw. Św. Andrzeja Apostoła są najstarszymi organami w Polsce. Wybudowane zostały w latach 1611-1633, a w 2015-2018 zostały poddane gruntownej renowacji.

>>> Chrześcijańska muzyka orientalna – musisz jej posłuchać! [WIDEO]

– To, według mojej wiedzy, jedyny tak stary i zachowany instrument, który oprócz oryginalnej substancji posiada również niezwykle szczegółową i rozbudowaną dokumentację w postaci akt z początku wieku XVII opisujących wszystkie koleje jego losu – mówił Roman Piaśnik, burmistrz miasta i gminy Olkusz, który objął festiwal swoim patronatem. Jak wyjaśnił, do takich dokumentów należy księga wydatków i wpływów fary olkuskiej, która rozpoczyna wpisy 6 lat po podpisaniu umowy na budowę instrumentu z Hansem Hummlem, czyli w 1617 roku.

Krzysztof Urbaniak podkreślił, że organy Hansa Humla to szczególne dziedzictwo religijne, kulturalne i historyczne. „Samo brzmienie tego instrumentu jest już niezwykłe, a w połączeniu z wybitnymi artystami daje niezapomniane doznania artystyczne” – dodał dyrektor festiwalu.

W trakcie pierwszego koncertu tegorocznego festiwalu na organach zagrał Daniel Prajzner z Krakowa, natomiast na trąbce barokowej – Tomasz Ślusarczyk z Przemyśla.

>>> Biskup postanowił sprawdzić… czy organy dobrze grają [WIDEO]

Kolejne koncerty będą mieć miejsce 25 lipca oraz 8 i 22 sierpnia o godz. 19:00. Transmitowane będą on-line na stronie Facebook Miejskiego Domu Kultury w Olkuszu. Wstęp na koncerty oraz na wystawę jest bezpłatny.

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu został wybudowany za panowania Kazimierza Wielkiego. Proboszczem był tutaj m.in. św. Jan Kanty.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze