Filipiny: czy młody kleryk zostanie wyniesiony na ołtarze?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Br. Richie Fernando – 26-letni kleryk jezuicki, który w 1996 r. zginął w Kambodży, ratując uczniów przed wybuchem ręcznego granatu – ma szansę zostać pierwszym filipińskim błogosławionym urodzonym w XX w. i czwartym wyniesionym na ołtarze w historii tamtejszego Kościoła. Jezuici rozpoczęli zbieranie materiałów dowodowych niezbędnych do rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego.

Jak wyjaśnił w rozmowie z portalem rappler.com zwierzchnik filipińskiej prowincji ojców jezuitów o. Antonio Moreno, generał Towarzystwa Jezusowego o. Antonio Sosa wyraził zgodę na gromadzenie odpowiedniej dokumentacji. W najbliższym czasie jezuici zwrócą się do biskupa diecezji Phnom Penh, na której terenie zginął młody kleryk, z oficjalną prośbą o przeniesienie na zakon praw do wszczęcia diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego. Będzie on prowadzony we współpracy z diecezją Novaliches, w której do dziś mieszka rodzina przyszłego sługi Bożego.

Urodzony na Filipinach Richie Fernando od 1995 r. pracował w szkole kambodżańskiej należącej do misji jezuickiej, w której jako kleryk opiekował się uczniami niepełnosprawnymi, okaleczonymi wskutek chorób, wejścia na pola minowe i innych wypadków. 17 października 1996 jeden z jego uczniów, 16-stoletni Sarom przyszedł do szkoły z granatem, który odbezpieczył na znak protestu, gdy dyrektor placówki nie pozwolił mu na dalszą naukę w placówce. Widząc, że chłopak zbliża się z ładunkiem do sali wypełnionej uczniami, br. Richie próbował przeszkodzić napastnikowi i sam zginął w wyniku wybuchu. Dziś niedoszły kapłan cieszy się dużą popularnością wśród młodych katolików na Filipinach i w Kambodży. Na portalu Facebook funkcjonuje grupa „Friends of Bro. Richie R. Fernando SJ”, której członkowie zachęcają do modlitwy za wstawiennictwem młodego jezuity i promują zatwierdzoną przez Kościół modlitwę za jego przyczyną.

Fot. phjesuits.org

Wszczęcie procedury kanonizacyjnej będzie możliwe dzięki zmianom wprowadzonym przez Franciszka 11 lipca br., według których nie tylko męczeństwo i heroiczność cnót, ale też „dar życia” mogą być powodem beatyfikacji i kanonizacji. Br. Richie Fernando ma szansę zostać pierwszym filipińskim błogosławionym urodzonym w XX w. i czwartym Filipińczykiem wyniesionym na ołtarze w historii katolicyzmu w tym wyspiarskim kraju. Obecnie Kościół tamtejszy ma dwóch świętych: Wawrzyńca Ruiza (ok. 1600-37), beatyfikowanego i kanonizowanego przez św. Jana Pawła II odpowiednio w latach 1981 i 1987 oraz Piotra Calungsoda (1654-72), beatyfikowanego przez papieża Polaka w 2000 i kanonizowanego przez Benedykta XVI w 2012, a także błogosławionego Eugeniusza Sanz Orozco Morterę (1880-1936), którego beatyfikował w 2013 kard. Angelo Amato. Ponadto 7 lutego br. tenże kardynał ogłosił błogosławionym świeckiego Japończyka Justusa Takayamę Ukona (1552-1615, który zmarł na wygnaniu w Manili i jest czczony także jako błogosławiony należący do Kośckioła filipińskiego.

Fot. bookmarkthefilipinobookstore.com

Filipiny: czy młody kleryk zostanie wyniesiony na ołtarze?
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze