W Tambacan, w południowej części Filipin PKWP dofinansuje budowę dodatkowego budynku w klasztorze Niepokalanego Serca Maryi, który służyć będzie jako część ambulatoryjna w ochronce prowadzonej przez siostry karmelitanki oraz jako dom opieki dla starszych i schorowanych. Koszt tego projektu wynosi 20 000 Euro.

Filipiny: narasta krytyka Kościoła

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W kontekście listu biskupów z lutego br., w którym zostały skrytykowane metody “rządu terroru wśród ubogich” w kręgach kościelnych narasta opozycja w stosunku do urzędującego prezydenta Rodrigo Duterte. Według amerykańskiej gazety „The Washington Post” na listach ofiar podejrzanych o handel narkotykami i mordowanych przez policje znajdują się często przypadkowi i niewinni ludzie. Środowiska kościelne starają się robić wszystko aby chronić ich życie.

W narodowym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Manili-Baclaran działa już schronisko dla tych, którzy obawiają się o swoje życie i dla ich rodzin. Kierujący jego działalnością brat Jun Santiago wskazuje na brutalność policyjnych działań, które jego zdaniem kojarzyć się mogą z ekscesami hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej w Europie Wschodniej. „W dzielnicach biedaków można być zastrzelonym bez żadnych skrupułów nawet za próbę dyskutowania z policją” – tłumaczy brat Jun. W kościele często odbywają się pogrzeby ofiar, których liczba już dawno przekroczyła 7 tys.

Dwie dziennikarki z „amerykańskiego dziennika „The Washington Post” Emily Rauhala i Kimberly dela Cruz przeprowadziły rozmowy z kilkoma księżmi na temat ich nastawienia do obecnego prezydenta. Niektórzy z duchownych początkowo popierali nowa politykę rządu „zero tolerancji” wobec narkotyków. Później jednak stali się jej zdecydowanymi przeciwnikami. Jednym z nich jest ks. Joel Tabora rektor katolickiej uczelni, w której studiował niegdyś Duterete. – Na początku popierałem jego politykę, ale teraz – nie. Nie mogę zgodzić się z jego metodami mordowania także niewinnych ludzi. Gdy zwróciliśmy mu na to uwagę to nie odniosło to żadnego skutku. Duterte nie widzi swoich błędów, nie żałuje za swoje grzechy. Na nasz apel odpowiedział butnie „idę do piekła, a wy chodźcie za mną… będę mordował wszystkich kryminalistów, tak aby nasze ryby stały się tłuste” – powiedział ks. Tabora.

W kontekście krytyki obecnego prezydenta amerykański dziennik zwrócił uwagę na to, że Kościół katolicki stanowi na Filipinach potężną siłę – 80 proc, obywateli uważa się za katolików. Może ona doprowadzić do obalenia Duterte. Podobnie jak to miało miejsce w 1986 r., gdy demonstracje wspierane przez Kościół doprowadziły do obalenia ówczesnego prezydenta Ferdynanda Marcosa.

Filipiny: narasta krytyka Kościoła
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze