Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2022 – parafia pw. św. Szczepana w Krakowie
Do drugiego etapu konkursu Aktywna Parafia zakwalifikowało się 10 wspólnot. Finaliści wyróżniają się na takich polach jak: pomoc bliźniemu w potrzebie, działalność wspólnot, inicjatywy ewangelizacyjne, życie liturgiczne, sport, wspólne wyjazdy, edukacja zdrowotna i działalność charytatywna. Ich reprezentanci spotkają się 15 października na festynie w Warszawie. Zaprezentują swoje wspólnoty i lokalne specjały kulinarne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych. Kolejną spośród finalistów jest parafia pw. św. Szczepana w Krakowie.
Pod koniec lutego w budynkach parafialnych zamieszkali uchodźcy z Ukrainy. Parafianie systematycznie przynosili potrzebne produkty, wspomagali też uchodźców finansowo. Jedna z rodzin (8-osobowa – 2 dorosłych, 6 dzieci, z czego dwoje z niepełnosprawnością) wymagała szczególnej troski. Parafianie znaleźli dzieciom szkoły (dwa miejsca w szkole specjalnej), zadbali o polskie orzeczenia o niepełnosprawności, pomagali przy wypełnianiu i składaniu kolejnych dokumentów, opłacali leczenie, obiady w szkołach, zapewnili wyprawki. Pierwsza rodzina wróciła do Ukrainy w kwietniu, druga opuściła mieszkanie pod koniec sierpnia. Parafianie pomagali w posprzątaniu lokalu po wyprowadzce.
Pomoc bliźniemu w potrzebie
Wspólnota zatroszczyła się też o wolontariusza z Nigerii, który pomagał przy utrzymaniu porządku wokół kościoła. Mężczyzna miał zawał, okazało się, że leczenie (wszczepienie rozrusznika) będzie kosztować ponad 50 tys. zł. Proboszcz, ks. Leszek Garstka, przedstawił sytuację parafianom i poprosił o wsparcie modlitewne i finansowe. W ciągu dwóch wakacyjnych tygodni udało się zebrać blisko 50 tys. zł. Konieczna operacja się udała, wolontariusz wraca do zdrowia.
Co tydzień podczas Nowenny do MB Pocieszenia przedstawiane są prośby i podziękowania, które parafianie mogą zgłaszać w kancelarii – od dwóch lat w kościele wisi skrzynka, do której każdy może wrzucić prośbę czy podziękowanie. Intencje wyjmowane są co tydzień i rozsyłane między wspólnotami, do omadlania. Przed pielgrzymką wystawiono zeszyt, do którego wszyscy mogli wpisywać intencje, w których potem modlili się pielgrzymi.
Parafia opłaca szkolne obiady dzieciom z ubogich rodzin, rachunki i recepty ubogim parafianom, zapewnia paczki żywnościowe ubogim parafianom, oraz paczki na Święta.
Jeden z parafian, 8-letni Staś cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną. Za zgodą i przy dużej serdeczności proboszcza, kilka razy w roku rodzina Stasia zbiera pod kościołem pieniądze na leczenie chłopca. Dzięki ofiarności parafian Staś może korzystać z coraz bardziej nowoczesnych metod i sprzętu rehabilitacyjnego.
W budynkach należących do parafii (w sem letnim 2022) znajdował się w pełni wyposażony gabinet logopedyczny, w lutym 2022 parafia pozwoliła na korzystanie z gabinetu rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym, które dzięki temu mogło mieć dodatkowe, nieodpłatne zajęcia.
>>> Jak ożywić relacje w parafii? Odpowiedź znalazła parafia w Jawiszowicach
Wspólnoty parafialne
W parafii działają wspólnoty tradycyjne, jak i nowe wspólnoty, często zakładane z potrzeby parafian.
WSPÓLNOTA RODZIN „Kawa u plebana” – włącza się w mszę św. o 11.00, potem wszyscy chętni zapraszani są na krótką modlitwę i niedzielny poczęstunek (przygotowywany przez ochotników). Dzieci mogą się bawić w specjalnie przystosowanej salce obok. Raz na jakiś czas, po mszy organizowane są warsztaty (np robienia palm), albo katechezy dla dzieci (np. przed Wielkanocą). Wspólnota modli się też w pierwszą sobotę miesiąca na mszy w intencji rodzin (w tym roku planowane są śniadania po mszy). Kilka razy w roku odbywają się spotkania modlitewne z pieśniami Taizé , w kościele, otwarte dla wszystkich, zaprasza do aktywności sportowej (zwłaszcza rowery, kijki) oraz na wystawy, wernisaże, pokazy filmowe, wspólne wycieczki i pielgrzymki etc. W Wielkim Poście organizowane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na Boże Ciało wspólnota przygotowuje jeden z ołtarzy, w maju – majówki.
SCHOLKA DZIEWCZYNEK śpiewa na mszy z udziałem dzieci, ma regularne próby, w letnim semestrze 2022 dziewczynki uczestniczyły raz w miesiącu w warsztatach muzyczno-liturgicznych, prowadzonych przez panią odpowiedzialną za scholkę i księdza.
MINISTRANCI (28 osób) – mają regularne spotkania przy kościele, czasem też wychodzą na spotkania integracyjne poza salkę.
KRĘGI DOMOWEGO KOSCIOŁA (obecnie 2) – spotkania formacyjne raz w miesiącu (nieoficjalne dużo częściej), włączają się w działania parafii w miarę możliwości rodzinnych.
WSPÓLNOTA BŁ. E. BOJANOWSKIEGO – oprócz spotkań formacyjnych angażuje się w życie parafii, prowadząc modlitwy/czuwania, przygotowując nabożeństwa.
GRUPA APOSTOLSKA – oprawa mszy św. o 12.30 (śpiew, czytania etc.), na którą szczególnie zapraszani są kandydaci do bierzmowania. Ma regularne spotkania formacyjne przy kościele, pomaga w przygotowywaniu młodzieży do bierzmowania, pozwalając młodym doświadczyć „żywej wiary”.
DUSZPASTERSKA RADA PARAFIALNA – gromadzi przedstawicieli wspólnot, osoby wybrane przez parafian. W letnim semestrze 2022 odbyły się trzy spotkania – dwa poświęcone duszpasterstwu i działaniu ewangelizacyjnemu parafii, jedno – sprawom związanym z uchodźcami.
ŻYWY RÓŻANIEC – w dni powszednie prowadzi różaniec o 17.30. W parafii jest 13 róż (w tym 2 męskie). W parafii od roku działa także RÓŻANIEC RODZICÓW ZA DZIECI (zmiana tajemnic z przyczyn logistycznych odbywa się drogą mailową).
KRĄG BIBLIJNY – regularne spotkania co dwa tygodnie.
SCHOLA PARAFIALNA – śpiewa podczas uroczystości takich jak Wielkanoc czy odpust.
WSPÓLNOTY TRADYCYJNE: Intronizacyjna, MB Pocieszenia, Akcja Katolicka, Margaretki (prowadzą czuwania, modlitwy)
Ponadto działają: neokatechumenat, duszpasterstwo akademickie, zespół charytatywny i Odnowa w Duchu Świętym.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |