Fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek będzie modlił się na grobie swojego wychowawcy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W niedzielę 28 stycznia br. Franciszek odwiedzi Bazylikę św. Sofii w Rzymie. Podczas wizyty papież będzie się modlił i odda hołd pochowanemu w krypcie świątyni greckokatolickiemu kapłanowi, bp. Stefanowi Czmilowi, swojemu wychowawcy z czasów młodości w Buenos Aires. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2008 r.

Bp. Czmila papież wspominał podczas audiencji dla wspólnoty Papieskiego Kolegium Ukraińskiego św. Jozafata, z okazji 85-lecia jego działalności na wzgórzu Janikulum w Rzymie, którą przyjął 9 listopada ub.r. w Watykanie. Założycielem kolegium był papież Pius XI. 

Za „Agenzia Info Salesiana” publikujemy słowa wspomnienia papieża Franciszka o bp. Czmilu: 

„Nie mogę zakończyć bez wspomnienia osoby, która mi wyświadczyła wiele dobra, kiedy byłem w ostatniej klasie szkoły podstawowej w roku 1949. Większość z was jeszcze się nie urodziła! To ksiądz Stefan Czmil, który potem potajemnie został wyświęcony na biskupa w Rzymie przez ówczesnego arcybiskupa większego. Tam gdzie odprawiał Mszę św., nie było w pobliżu ukraińskiej wspólnoty, niektórzy mu przyszli z pomocą. Nauczyłem się służyć do Mszy św. w obrządku ukraińskim. Wszystkiego mnie nauczył. Dwa razy w tygodniu mu usługiwałem. Dobrze mi to zrobiło, ponieważ opowiadał on o prześladowaniach, o cierpieniach, ideologiach, w imię których prześladowano chrześcijan. Potem pomógł mi otworzyć się na inny język, który zawsze pielęgnuję w swoim sercu ze względu na jego piękno. Kiedy byłem w Argentynie, bp Światosław Szewczuk poprosił mnie o świadectwo o nim, co było potrzebne do rozpoczęcia procesu beatyfikacji i kanonizacji tego biskupa. Chciałem o nim dzisiaj wspomnieć, ponieważ jest rzeczą sprawiedliwą, by w waszej obecności podziękować za dobro, które mi wyświadczył. Dziękuję”.

Ks. Stefan Czmil urodził się 20 października 1914 r. w miejscowości Sądowa Wisznia na Ukrainie. Z powodu niesprzyjającej sytuacji religijnej i politycznej opuścił swój kraj w 1932 r. Wstąpił do aspirantatu salezjańskiego w Ivrei we Włoszech, a potem do nowicjatu w Villa Moglia w Chieri, składając swoje pierwsze śluby w 1936 r. Po studiach teologicznych w Rzymie został wyświęcony na kapłana w 1945 r. Po wyjeździe na misje do Argentyny, opiekował się ukraińskimi uchodźcami i emigrantami w Ramos Mejia. Po powrocie do Włoch został rektorem Papieskiego Niższego Seminarium dla ukraińskich chłopców w latach 1961-1967 oraz od 1976 do swojej śmierci, która nastąpiła w 1978 r. Po prawie dwudziestu latach od jego śmierci Jan Paweł II uznał ważność jego święceń biskupich, które zostały mu udzielone potajemnie 4 kwietnia 1977 r.

“Ks. Stefan był w taki sposób święty, że jego świętość nie rzucała się w oczy, tak naprawdę przebywała w nim i emanowała z niego na swój sposób, promieniując na tych, którzy mieli z nim kontakt” – powiedział kard. Lubomyr Huzar, zmarły w 2017 r. arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Franciszek będzie modlił się na grobie swojego wychowawcy
3.6 (60%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze