fot. EPA/BEHROUZ MEHRI

Franciszek: czytajmy Pismo Święte tak, by ono „nas odczytywało” i przemieniało

Pismo Święte jest niewyczerpalnym skarbem. Niech Pan sprawi, abyśmy coraz więcej z niego czerpali poprzez modlitwę – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Właśnie modlitwa Pismem Świętym była przedmiotem dzisiejszej katechezy.

Franciszek przypomniał, że zgodnie z nauczaniem Katechizmu Kościoła Katolickiego: „Czytaniu Pisma świętego powinna towarzyszyć modlitwa, by nawiązywała się rozmowa między Bogiem a człowiekiem” (n. 2653). Zaznaczył, że to od nas zależy, aby stało się ono dla nas żywym Słowem Boga. Dodał, że człowiek wierzący nie szuka w Piśmie Świętym oparcia dla własnej wizji filozoficznej i moralnej, ale ma nadzieję na spotkanie z żywym Słowem Boga. Czytamy je zatem tak, aby ono „nas odczytywało” i przemieniało nasze życie.

>>> Maria Górczyńska: masz wolne 2 minuty? Papież Franciszek ma dla Ciebie propozycję! 

Ojciec Święty podkreślił znaczenie zrodzonej w środowisku monastycznym metody lectio divina, w której uważnemu odczytaniu tekstu towarzyszy dialog z Pismem Świętym i jego rozważanie, by przejść do kontemplacji. Zaznaczył, że poprzez modlitwę słowo Boże zamieszkuje w nas, a my w nim.

EPA/VATICAN MEDIA

Przytoczył opinię z okresu starożytności, że chrześcijanie tak bardzo utożsamiają się ze słowem, iż nawet gdyby spalono wszystkie Biblie świata, to i tak można by ocalić „replikę” tego słowa, poprzez ślad jaki zostawiło ono w życiu świętych. – Pismo Święte jest niewyczerpalnym skarbem. Niech Pan sprawi, abyśmy coraz więcej z niego czerpali poprzez modlitwę – powiedział papież na zakończenie swojej katechezy.

Na zakończenie audiencji ogólnej, papież zwrócił także uwagę na zagrożenia związane z ideologiami nacjonalistycznymi, nawiązując do obchodzonego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Dzisiaj w rocznicę wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz obchodzony jest Dzień Pamięci. Upamiętniamy ofiary Szoah oraz wszystkie osoby prześladowane i deportowane przez reżim nazistowski. Pamięć jest wyrazem człowieczeństwa. Pamięć jest wyrazem dobrego wychowania. Pamięć jest warunkiem lepszej przyszłości pokoju i braterstwa. Pamięć to także ostrożność, bo takie rzeczy mogą się wydarzyć po raz kolejny, począwszy od propozycji ideologicznych, które pragną ocalić jakiś naród a doprowadzają do zniszczenia narodu i ludzkości. Zwróćcie uwagę, jak rozpoczęła się ta droga śmierci, zagłady, brutalności.

>>> Franciszek do Polaków: codziennie czytajcie Pismo Święte

Franciszek pozdrowił także Polaków. Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj w liturgii obchodzimy wspomnienie św. Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli. Z jej duchowości wyrosły liczne zgromadzenia sióstr urszulanek, obecne także w Polsce. Św. Aniela, zainspirowana słowem Bożym, pragnęła, aby siostry, bezgranicznie oddane Bogu i ubogim, z odwagą podejmowały pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Zachęcała: „Trzymając się starych dróg (…) czyńcie życie nowe!”. Życzę, aby za jej przykładem, codzienna lektura Pisma Świętego pomagała wam świadczyć z radością o waszej wierze. Z serca wam błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, zwróćmy dzisiaj uwagę na modlitwę, którą możemy podjąć wychodząc od tekstów Pisma Świętego. Może słyszałem jakiś biblijny fragment już wiele razy, a nagle, pewnego dnia, przemawia on do mnie inaczej i rozjaśnia przeżywaną przeze mnie sytuację. To od naszej modlitwy, od otwartego serca z jakim podchodzimy do Pisma Świętego, zależy czy stanie się ono w nas żywym Słowem Boga. Tradycja chrześcijańska bardzo bogata w doświadczenia na temat modlitwy z Pismem Świętym przypomina nam o metodzie Lectio divina, która zrodziła się w środowisku monastycznym, a obecnie jest praktykowana również w parafiach i wielu innych wspólnotach. Polega ona na tym, by czytając uważnie fragment biblijny, zrozumieć go i rozważyć, co on oznacza, zapytać, co on do mnie mówi. Lectio divina ma nas prowadzić do kontemplacji, do takiego spotkania z Bogiem, podczas którego słowa i myśli ustępują miejsca miłości, kiedy wystarcza milczenie i zatopienie się w Bogu. Tekst biblijny staje się wówczas zwierciadłem, ikoną Boga i wezwaniem do modlitwy. Słowo Boże jest w nas żywe, inspiruje w nas dobre intencje, daje nam siłę i obdarza pokojem. Nawet w trudnych sytuacjach, w chwilach kryzysu rodzi ono w sercu ufność i moc ducha, chroni nas przed atakami Złego. Niech teksty Pisma Świętego, które są niewyczerpalnym skarbem Bożej Mądrości, staną się także dla nas źródłem modlitwy, fundamentem budowania naszej relacji z Bogiem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze