Franciszek do Polaków: odkryjmy na nowo piękno nabożeństw majowych
Słowa Ojca Świętego skierowane do wiernych języka polskiego:
Drodzy Polacy, serdecznie pozdrawiam każdego z was i wasze rodziny. Pojutrze rozpoczniemy maryjny miesiąc maj. Pozostając w domach z powodu pandemii, wykorzystajmy ten czas do odkrycia na nowo piękna modlitwy różańcowej i tradycji nabożeństw majowych. Z rodziną, bądź indywidualnie, wpatrujcie się w każdej chwili w Oblicze Chrystusa i w serce Maryi. Niech Jej matczyne orędownictwo pomoże wam przetrwać czas tej szczególnej próby. Z serca wam błogosławię.
>>> Różaniec Siedmiu Boleści Matki Bożej. Maryja: znajdziecie w sobie siłę, by wrócić do Boga
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry, dzisiaj kończymy cykl katechez na temat ewangelicznych błogosławieństw, wypowiedzianych przez Pana Jezusa w Kazaniu na Górze. Ostatnie z nich zapowiada eschatologiczną radość tych, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości. Odrzucenie, jakiego doznają z powodu Chrystusa, staje się przyczyną ich szczęścia i wspaniałej nagrody w niebie, gdyż, jak powie Jezus w innym miejscu: „Cóż za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić?” (Mk 8,36). Prześladowani dla sprawiedliwości znaleźli wartość większą niż świat, hołdujący bożkom, kompromisom, priorytetom, bogactwu. Także dzisiaj wielu chrześcijan doznaje prześladowań w różnych regionach świata. Musimy modlić się, aby ich ucisk ustał jak najszybciej. Okażmy tym naszym braciom i siostrom serdeczną bliskość. Wszyscy jesteśmy jednym ciałem, a ci chrześcijanie są krwawiącymi członkami Ciała Chrystusa, którym jest Kościół. Doświadczając odrzucenia, lekceważenia i prześladowań z powodu Chrystusa, pamiętajmy, że te sytuacje najpełniej upodabniają nas do Ukrzyżowanego Pana, łącząc nas z Jego męką i tajemnicą Królestwa Bożego.
Przeczytaj też >>> Franciszek: nie zrażajmy się prześladowaniami za wiarę
Papież modlił się za bezrobotnych z powodu pandemii, za Włochy i Europę
Franciszek modlił się w środę za wszystkie osoby, które są bez pracy z powodu pandemii. Tak podczas audiencji generalnej nawiązał do wspomnienia Św. Józefa Robotnika 1 maja. Modlił się też o ochronę dla Włoch i Europy, by pozostała zjednoczona. Za wstawiennictwem Świętego Józefa „zawierzam miłosierdziu Bożemu osoby dotknięte bezrobociem z powodu obecnej pandemii” – tymi słowami papież zwrócił się do francuskojęzycznych wiernych, przypominając o tym, że to jest też Święto Pracy. „Niech Pan będzie Opatrznością dla wszystkich potrzebujących i zachęci nas do niesienia im pomocy” – dodał Franciszek podczas kolejnej audiencji bez udziału wiernych, transmitowanej z biblioteki Pałacu Apostolskiego.
Pozdrawiając Włochów, nawiązał do obchodzonej w środę uroczystości świętej Katarzyny ze Sieny, współpatronki Italii i jednej z patronek Europy. Podkreślił, że była kobietą „odwagi w działaniu” i „niewyczerpanej nadziei także wtedy, gdy wszystko wydawało się stracone”, oraz siły wiary. „Niech jej przykład pomoże każdemu, by umiał połączyć, z chrześcijańską konsekwencją, głęboką miłość do Kościoła ze skuteczną troską na rzecz wspólnoty obywatelskiej, zwłaszcza w tych czasach próby” – mówił papież. „Proszę świętą Katarzynę, by chroniła Włochy podczas tej pandemii i by chroniła Europę jako jej patronka; niech chroni Europę, by pozostała zjednoczona” – podkreślił.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |