Franciszek do Żydów: jesteśmy wezwani do wspólnego dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia i sprawiedliwości
Franciszek skierował dziś pozdrowienie do przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Żydowskiego ds. Konsultacji Międzyreligijnych. Tekst pozdrowienia papież przekazał prefektowi Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynałowi Kurtowi Kochowi, który odpowiada także za dialog z judaizmem.
Franciszek podkreślił znaczenie wzajemnych spotkań oraz współpracy Żydów i chrześcijan, by „przeciwdziałać pewnym negatywnym tendencjom występującym w naszych zachodnich społeczeństwach: bałwochwalstwu samych siebie i pieniędzy, skrajnemu indywidualizmowi oraz kulturze obojętności i marnotrawstwa”.
Jesteśmy wezwani do wspólnego dawania świadectwa o Bogu miłosierdzia i sprawiedliwości, który kocha i troszczy się o wszystkich ludzi. Możemy to uczynić, czerpiąc z duchowego dziedzictwa, które po części dzielimy, dziedzictwa, za którego ochronę i coraz głębsze zrozumienie jesteśmy odpowiedzialni – stwierdził Ojciec Święty.
>>> Franciszek spotkał się z delegacją prawosławnego Patriarchatu Ekumenicznego
Punkty wspólne
Papież zwrócił uwagę na konieczność poszukiwania obszarów porozumienia możliwych do zaakceptowania przez wszystkich. „Z pewnością nienawiść i przemoc są nie do pogodzenia z naszą wiarą w Boga, który jest «miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność» (Wj 34,6). Jako Żydzi i chrześcijanie jesteśmy wezwani do działania w taki sposób, aby jak najlepiej upodobnić się do naszego Stwórcy i Ojca. Jak wiemy, staje się to bardzo trudne, gdy jesteśmy obiektem niesprawiedliwości i prześladowań, co często miało miejsce w historii i, co tragiczne, ma miejsce również dzisiaj. W związku z tym korzystam z okazji, aby podkreślić zaangażowanie Kościoła katolickiego do przeciwstawiania się wszelkiej formie antysemityzmu, przede wszystkim poprzez działania prewencyjne, a mianowicie na poziomie edukacji, w rodzinach, wspólnotach parafialnych i szkołach oraz w stowarzyszeniach świeckich” – napisał Franciszek.
>>> Biznesmeni różnych religii wspólnie modlili się o pokój
Ojciec Święty podkreślił znaczenie dialogu międzyreligijnego. „Jest to uprzywilejowana droga do wzrastania w braterstwie i pokoju w naszym świecie. Umacniając dialog, możemy przeciwstawić się ekstremizmowi, który, niestety, jest patologią pojawiającą się także w religiach. Módlmy się, aby Pan nadal prowadził nas na tej drodze dialogu i braterstwa” – zachęcił papież Franciszek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |