Franciszek: Duch Święty wyzwala z niewoli lęku
Duch Święty wyzwala z niewoli lęku – stwierdził papież w rozważaniu przed wielkanocną modlitwą Regina Caeli w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Ojciec Święty nawiązując do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (J 20, 19-23) przypomniał, że apostołowie po śmierci Jezusa zamknęli się w Wieczerniku z obawy przed Żydami. Wieczorem w dniu Paschy Jezus tchnął na nich mówiąc „Weźmijcie Ducha Świętego”. Zaznaczył, że poprzez dar Ducha, Jezus pragnie uwolnić uczniów od lęku, który trzyma ich zamkniętych w domu, aby mogli wyjść i stać się świadkami i głosicielami Ewangelii. Przypomniał, że my sami wiele razy zamykamy się w sobie, gdy w najtrudniejszych sytuacjach pozwalamy, by strach przejął nad nami kontrolę i przemówił „wielkim głosem”. „Lęk blokuje, paraliżuje” – zauważył Franciszek. Dodał, że jeśli uczynimy miejsce dla fałszywych lęków „drzwi się zamykają: drzwi serca, społeczeństwa, a nawet drzwi Kościoła! Gdzie jest lęk, tam jest zamknięcie” – stwierdził.
>>> Papież: ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wielką władzę mają, gdy się modlą
Papież wskazał, że dzięki Duchowi Świętemu zostają pokonane lęki, a drzwi otwarte. Sprawia On bowiem, „że odczuwamy bliskość Boga, a tym samym Jego miłość przepędza lęk, oświetla drogę, pociesza, podtrzymuje w przeciwnościach”. Zachęcił, abyśmy w obliczu lęków i zamknięcia przyzywali Ducha Świętego dla nas, dla Kościoła i dla całego świata: „aby nowa Pięćdziesiątnica przepędziła lęki, które nas atakują i rozpaliła ogień Bożej miłości”.
>>> Pierwsza w historii wizyta papieża w studiu telewizyjnym [+GALERIA]
Papież wzywa do modlitwy i pomocy
Po odmówieniu wielkanocnej modlitwy Regina Caeli i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zachęcił do modlitwy w intencji październikowego Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, pokoju na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie.
W najbliższą środę, na zakończenie maja, w sanktuariach maryjnych na całym świecie planowane są modlitwy wspierające przygotowania do kolejnego Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów. Prośmy Maryję Pannę, aby towarzyszyła temu ważnemu etapowi Synodu swoją macierzyńską opieką. Jej też zawierzamy pragnienie pokoju jakże wielu narodów na całym świecie, zwłaszcza na udręczonej Ukrainie.
Zachęcam do modlitwy za ludność mieszkającą na granicy Mjanmy z Bangladeszem, która została mocno dotknięta przez cyklon: ponad 800 000 osób, poza wieloma należącymi do grupy Rohingja żyje w trudnych warunkach. Ponawiając moją bliskość względem tych grup ludności, zwracam się do odpowiedzialnych, aby ułatwili dostęp pomocy humanitarnej oraz apeluję o poczucie ludzkiej solidarności i solidarności kościelnej, aby przyjść z pomocą tym naszym braciom i siostrom – dodał papież.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |