Fot. EPA/ANSA/CLAUDIO PERI

Franciszek: dyktatury zaczynają się od oszczerczych przekazów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dyktatury zaczynają się od „oszczerczych przekazów” – powiedział papież Franciszek podczas mszy w domu świętej Marty w Watykanie. „To sposób postępowania wielu osób, wielu głów państw i rządów” – mówił. Dodał, że w wielu krajach niszczy się „wolny przekaz”.

Papież podkreślił w homilii w poniedziałek, że postępowanie polegające na „oszczerczym przekazie” zaczyna się od kłamstwa, a potem „po zniszczeniu kogoś” wydaje się wobec niego wyrok.

Następnie Franciszek zauważył, że „również dzisiaj, w wielu krajach niszczy się wolny przekaz”.

„Pomyślmy; jest prawo o mediach, o komunikowaniu, a potem przekreśla się je. Cały aparat komunikacji przekazuje się jednej firmie, jednej spółce, która rzuca kalumnie, przekazuje fałszywe informacje, osłabia życie demokratyczne” – ocenił papież i zaznaczył: „Potem przychodzą sędziowie, by osądzić te osłabione instytucje, te zniszczone osoby, skazują i tak nastaje dyktatura”.

Fot. EPA/Sebastian Castaneda

„Wszystkie dyktatury tak się zaczęły, od fałszowania przekazu, po to, by włożyć komunikowanie w ręce osób bez skrupułów, rządu bez skrupułów” – oświadczył Franciszek.

Zauważył, że podobnie dzieje się w życiu codziennym, gdzie niszczenie osoby zaczyna się od jej „obmawiania, oszczerstw, mówienia o skandalach”. „Ta komunikacja rozwija się, a ta osoba, ta instytucja, ten kraj popada w ruinę. Nie osądza się w końcu tych osób; osądza się ruiny tych osób i instytucji, bo one nie mogą się bronić” – powiedział papież.

Franciszek podkreślił też: „Tyle osób, tyle krajów zostało zniszczonych przez złe i oszczercze dyktatury. Pomyślmy o dyktaturach z zeszłego stulecia. Pomyślmy o prześladowaniach Żydów. Oszczerczy przekaz przeciwko Żydom i trafiali do Auschwitz, bo nie zasługiwali na to, żeby żyć”.

„To groza, ale to groza, która ma też miejsce dzisiaj; w małych firmach, wśród ludzi i w wielu krajach. Pierwszym krokiem jest przywłaszczenie sobie komunikacji, a potem zniszczenie, osąd, śmierć” – mówił Franciszek podczas porannej mszy. Zwrócił uwagę, że „wiele krajów” zostało zniszczonych przez „dyktatury w białych rękawiczkach”.

Zobacz także
Wasze komentarze