Szczyt w Watykanie

fot. EPA/VINCENZO PINTO

Franciszek: Europa, bardziej niż kiedykolwiek, powinna być solidarna w trosce o człowieka

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Europa jest wezwana do przewodzenia w twórczym wysiłku, mającym na celu wydostanie się z wąskiego gardła technokratycznych założeń, obejmujących politykę i gospodarkę.

„Ten twórczy wysiłek jest wyrazem solidarności i jedynym antidotum na wirus egoizmu, o wiele potężniejszy niż Covid-19. O ile kiedyś solidarność dotyczyła produkcji, o tyle dziś musi ona odnosić się do cenniejszego dobra: osoby ludzkiej. Trzeba umieścić ją na właściwym miejscu: w centrum naszej polityki edukacyjnej, zdrowotnej, społecznej i gospodarczej” – apeluje papież Franciszek do uczestników 46. Forum „Europejski Dom – Ambrosetti”.

W przesłaniu adresowanym do uczestników forum, zrzeszającego wąską grupę liderów politycznych i gospodarczych, Ojciec Święty odwołuje się do doświadczeń tegorocznej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

>>> Papież Franciszek a ekologia

Nikt nie może ocalić się sam

Przypomina, że za jej sprawą „wszyscy nauczyliśmy się, że nikt nie może ocalić się sam. Namacalnie doświadczyliśmy kruchości, która nas naznacza i jednoczy. Jeszcze bardziej zrozumieliśmy, że każdy nasz wybór ma swoje odbicie w życiu naszego bliźniego, tego, który jest obok, ale i tego, który fizycznie znajduje się na drugim krańcu świata”. Franciszek przypomina, że pandemia zarówno ukazała potęgę nauki, jak też obnażyła jej ograniczenia, a także zakwestionowała system wartości, stawiający na pierwszym miejscu pieniądze i władzę.

„Wobec przyszłości, która wydaje się niepewna i trudna, zwłaszcza na poziomie społecznym i gospodarczym, jesteśmy zaproszeni do życia teraźniejszością, odróżniając to, co trwałe od tego, co przemija; to, co jest konieczne o tego, co koniecznym nie jest” – zachęca papież. Zaprasza do do działania w oparciu o trzy postawy: rozeznawanie, nawrócenie ekologiczne i kreatywność w budowaniu „nowych i oryginalnych dróg dla wspólnego dobra”. Mówiąc o rozeznawaniu, papież przypomina, że św. Ignacy Loyola inspirował się w nim tradycją biblijną i chrystusową zachętą do odczytywania znaków czasów. Nawrócenie ekologiczne uważa z kolei za konieczne, aby „spowolnić nieludzkie tempo konsumpcji i produkcji, nauczyć się rozumieć i kontemplować przyrodę, na nowo złączyć się z naszym prawdziwym środowiskiem”. Zaś kreatywność, jak przypomina Ojciec Święty, możliwa jest jedynie dzięki przyjęciu „powiewu Ducha, który przynagla nas do podejmowania dojrzałych i nowych, często odważnych wyborów”.

>>> Papież Franciszek: tylko pasterz, który jest podobny do Jezusa, daje owczarni ufność

Fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA

Konieczna jest inwestycja w młodych

Papież Franciszek, odwołując się do jesiennego forum „Ekonomia Franciszka”, skierowanego do młodych przedsiębiorców, przypomina też o konieczności inwestowania w młodych ludzi dla wspólnego dobra. „Ważne jest, aby inwestować w nowe pokolenia, które są liderami gospodarki jutra, szkolić ludzi, którzy gotowi służyć wspólnocie i kulturze spotkania. Dzisiejsza gospodarka, współcześni młodzi ludzie, ubodzy, potrzebują przede wszystkim waszego człowieczeństwa, waszego pełnego szacunku i pokornego braterstwa, a dopiero potem waszych pieniędzy” – pisze papież.

>>> O. Stanisław Jaromi: encyklika „Laudato si’” pokazała, że kwestie ekologiczne to ważna część nauczania społecznego Kościoła [ROZMOWA]

Europa jest wezwana

Odwołując się do obchodzonego w tym roku 50-lecia deklaracji Schumana, Ojciec Święty zwraca też uwagę na aktualne wyzwania wspólnoty europejskiej. „Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Europa jest wezwana do przewodzenia w twórczym wysiłku, mającym na celu wydostanie się z wąskiego gardła technokratycznych założeń, obejmujących politykę i gospodarkę. Ten twórczy wysiłek jest wyrazem solidarności i jedynym antidotum na wirus egoizmu, o wiele potężniejszy niż COVID-19. O ile kiedyś solidarność dotyczyła produkcji, o tyle dziś musi ona odnosić się do cenniejszego dobra: osoby ludzkiej. Trzeba umieścić ją na właściwym miejscu: w centrum naszej polityki edukacyjnej, zdrowotnej, społecznej i gospodarczej” – apeluje.

46. Forum „Europejski Dom – Ambrosetti” odbywa się we włoskim Cernobbio w dn. 4-6 września br. z udziałem polityków i liderów gospodarczych i finansowych z 18 państw świata.

>>> Moje ekologiczne nawrócenie. 10 sposobów na zmianę nawyków, które nas zabijają

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze