Franciszek: ewangelizacja to świadectwo osobistego spotkania z Chrystusem
O aktualności nauczania św. Pawła VI, zawartego w adhortacji apostolskiej Evangelii nuntiandi, który wskazywał, że gorliwość ewangelizacyjna wypływa ze świętości mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej.
Papież przypomniał, że Evangelii nuntiandi jest wielką kartę ewangelizacji w świecie współczesnym. Jego poprzednik podkreślał w niej, że ewangelizacja jest przede wszystkim świadectwem osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem. Przytoczył często cytowane słowa tego, że „człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami” (n. 41).
Franciszek zaznaczył, że świadectwo obejmuje również wyznawaną wiarę, czyli niepodważalne i jawne przylgnięcie do Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Nie może ono pomijać spójności między tym, w co się wierzy, a tym, co się głosi. Przypomniał trzy istotne pytania stawiane przez Pawła VI:: „Czy wierzysz w to, co głosisz? Czy żyjesz tym, w co wierzysz? Czy głosisz to, czym żyjesz?”. Podkreślił, iż świadectwo życia autentycznie chrześcijańskiego oznacza drogę świętości. Dodał, że Paweł VI uczy, iż gorliwość ewangelizacyjna wypływa ze świętości. Bez niej słowo ewangelizatora „z trudem przeniknie do serca współczesnych ludzi”, lecz grozi jej, że „stanie się czcza i daremna”.
>>> Papież: Bóg cieszy się, kiedy świętujemy razem w prostocie
Ojciec Święty wskazał, że także Kościół ewangelizując ewangelizuje samo siebie, żeby mógł zachować swą świeżość, żarliwość i moc w głoszeniu Ewangelii” (EN, 15). Jest on powołany do nieustannego nawrócenia i odnowy. Przestrzegł przed rutyną i powtarzaniem starych schematów. „Jest to Kościół, który prowadzi dialog ze współczesnym światem, który nawiązuje braterskie relacje, który tworzy przestrzenie spotkania, wprowadzając w życie dobre praktyki gościnności, przyjmowania, uznawania i integrowania innych oraz odmienności, i który troszczy się o wspólny dom, jakim jest świat stworzony” – stwierdził papież.
Papież do Polaków
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, a szczególnie pracowników, wolontariuszy i przyjaciół Radia Maryja z Torunia. W najbliższą sobotę będziemy obchodzili uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W waszej ojczyźnie jest to również Dzień Świętości Życia. Jako znak konieczności ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, Fundacja „Życiu tak” przekazuje do Zambii poświęcony przeze mnie dziś rano dzwon „Głos Nienarodzonych”. Niech jego dźwięk niesie przesłanie o tym, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Z serca wam błogosławię.
>>> Papież poświęci dzwon odlany w Przemyślu
Papieską katechezę streszczono także po polsku:
Kontynuując refleksję na temat gorliwości apostolskiej, skupiamy się dziś na świadectwie, które jest pierwszym sposobem ewangelizacji. Przypomina nam o tym adhortacja apostolska o ewangelizacji w świecie współczesnym Evangelii nuntiandi św. Pawła VI. Znajdujemy tam trzy podstawowe pytania, na które każdy z nas powinien odpowiedzieć: „Czy wierzysz w to, co głosisz?”, „Czy żyjesz tym, w co wierzysz?”, oraz „Czy głosisz to, czym żyjesz?”. Ewangelizacja bowiem to coś więcej niż przekaz doktrynalny i moralny. Jest to przede wszystkim świadectwo osobistego spotkania z Chrystusem, Słowem Wcielonym. Głosić Ewangelię to mówić o Bogu, który jest nam znany i bliski. Papież Paweł VI podkreśla, że „człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków aniżeli nauczycieli; a jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami”. Świadectwo życia autentycznie chrześcijańskiego wiąże się z podążeniem drogą świętości, która jest darem Bożym, nie tylko dla nielicznych, ale dla wszystkich. Św. Paweł VI uczy nas, że bez świętości słowo ewangelizatora „z trudem przeniknie do serca współczesnych ludzi”, mowa będzie daremna. Ponadto nie można zapominać o tym, że my wszyscy, wierzący w Chrystusa, jako aktywni członkowie ludu Bożego, powinniśmy zaczynać dzieło ewangelizowania od siebie samych. Kościół, który sam się ewangelizuje, aby ewangelizować, podąża drogą nieustannego nawrócenia i odnowy, jest całkowicie zwrócony ku Bogu i ku ludzkości.
W dzisiejszej audiencji udział wzięła między innymi grupa pielgrzymów z Radia Maryja w Toruniu; Stowarzyszenie Wdów i Sierot Górniczych z archidiecezji katowickiej; profesorowie i uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Warszawie; Pielgrzymi z Zespołu Szkół Salezjańskich w Poznaniu, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |