epa06053976 Pope Francis poses with priests during his weekly general audience in St Peter’s Square, in the Vatican on 28 June 2017. EPA/Donatella Giagnori Dostawca: PAP/EPA.

Franciszek: kardynał nie może być „księciem”

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Aby nie stawali się „książętami” Kościoła, wezwał Franciszek nowych kardynałów 28 czerwca podczas konsystorza w Watykanie, na którym wręczył oznaki godności kardynalskiej pięciu hierarchom z Mali, Hiszpanii, Szwecji. Laosu i Salwadoru. Zaapelował do nich, by stanowczo naśladowali Jezusa, patrzyli na rzeczywistość, i nie dali się odwieść przez inne sprawy oraz perspektywy.

Papież nawiązał do słów z Ewangelii św. Marka: „Jezus wyprzedzał ich”, gdy podążał z uczniami do Jerozolimy i nazwał ten obraz tłem dla konsystorza dla ustanowienia nowych kardynałów. „Między sercem Jezusa a sercami uczniów istnieje dystans, który może wypełnić jednie Duch Święty. Jezus o tym wie; dlatego jest wobec nich cierpliwy, mówi im otwarci, a przede wszystkim ich wyprzedza, idzie przed nimi” – wyjaśnił Franciszek.

Zwrócił uwagę, że uczniowie są odwodzeni interesami sprzecznymi z „nastawieniem” Jezusa, Jego wolą, która jest całkowicie zgodna z wolą Ojca. „Nie patrzą na rzeczywistość! Sądzą, że widzą a nie widzą, że wiedzą, a nie wiedzą, że rozumieją lepiej niż inni a nie rozumieją” – powiedział Ojciec Święty i dodał: „Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna: to ta, którą Jezus ma na myśli i która kieruje Jego krokami. Rzeczywistością jest krzyż oraz grzech świata”. A tą rzeczywistością, którą widzi Jezus są niewinni, którzy cierpią i umierają z powodu wojen i terroryzmu; to niewolnictwo, które nieustannie zaprzecza godności, także w epoce praw człowieka; rzeczywistością są obozy dla uchodźców, które czasami bardziej przypominają piekło niż czyściec; rzeczywistością jest systematyczne odrzucanie wszystkiego, co już nie jest potrzebne, w tym osoby ludzkiej.

Nowi kardynałowie, fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

„To widzi Jezus idąc w kierunku Jerozolimy” – stwierdził Franciszek i podkreślił: „My też, bracia i siostry, z Jezusem idziemy tą drogą”. Zwracając się do nowych kardynałów powiedział: „Jezus «idzie przed wami» i prosi, abyście Go zdecydowanie naśladowali, idąc Jego drogą. Wzywa was, abyście patrzyli na rzeczywistość, abyście nie dali się odwieść przez inne sprawy, inne perspektywy”.

Franciszek przestrzegł ich, by nie stawali się „książętami” Kościoła. „Wzywa was, abyście służyli tak jak On i z Nim. Służyli Ojcu i braciom. Wzywa was do stawienia czoła grzechowi świata i jego konsekwencjom we współczesnej ludzkości z taką postawą jak On. Idąc za Nim, także wy będziecie wyprzedzali święty lud Boży, koncentrując wasze spojrzenie na krzyżu i zmartwychwstaniu Pana” – zaapelował papież. Na zakończenie wzywając wstawiennictwa Matki-Dziewicy zachęcił: „Z wiarą przyzywajmy Ducha Świętego, aby wypełnił wszelki dystans naszymi sercami a sercem Chrystusa, a całe nasze życie stawało się służbą Bogu i bliźnim”.

Fot. PAP/EPA/Donatella Giagnori

Franciszek: kardynał nie może być „księciem”
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze